Adalet Bakanlığından

Adalet Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı adayı Muharrem İnce'nin dile getirdiği Fethullah Gülen'in ABD'den iadesinin usulüne uygun şekilde istenmediği iddialarının tamamen gerçek dışı olduğunu açıkladı.

Adalet Bakanlığı, CHP'nin Cumhurbaşkanlığı adayı Muharrem İnce'nin dile getirdiği Fethullah Gülen'in ABD'den iadesinin usulüne uygun şekilde istenmediği iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak iddialara yalanladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İnce'nin dile getirdiği, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in Amerika Birleşik Devletlerinden iadesinin usulüne uygun şekilde istenmediği iddialarına ilişkin iade taleplerinin yargı mercileri tarafından hazırlandığı hatırlatıldı.

Bakanlığın bu süreçteki rolünün Türkiye'deki adli mercileri ile yabancı makamlar arasında irtibatı kurmak ve sürecin uluslararası sözleşmelere uygun biçimde ilerlemesini sağlamak olduğu ifade edilen açıklamada, yakalama kararı ile suça ilişkin bilgi ve delilleri içeren bu talepnamelerin, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla muhatap ülkelere iletilmekte olduğu kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile ilgili olarak, bugüne kadar 7 ayrı iade talepnamesi ve her bir talepnameye konu suçlar bakımından tutuklama talepleri ABD makamlarına bu çerçevede ve usulüne uygun bir şekilde iletilmiştir. Fetullah Gülen hakkında 15 Temmuz darbe girişiminden önce işlediği suçlarla ilgili 4 ayrı dosya üzerinden hazırlanan iade talepnameleri 19 Temmuz 2016 tarihli yazılarımız ekinde Dışişleri Bakanlığımız kanalıyla ABD makamlarına iletilmiştir. 15 Temmuz darbe girişimi ve Sayın Cumhurbaşkanımıza suikast teşebbüsüyle ilgili olarak da 3 ayrı dosya üzerinden hazırlanan talepnameler ise 23 Temmuz 2017 ve 20 Kasım 2017 tarihlerinde muhatap devlete iletilmiş ve örgüt elebaşının iadesi istenilmiştir.

İade taleplerimizin tamamı, iki ülke arasında yürürlükte olan 'Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri Arasında Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Adli Yardımlaşma Antlaşması'nda belirlenen usule uygun bir şekilde ve iade için yeterli delillerle birlikte ABD makamlarına iletilmiştir. Talepler, içerik ve usul bakımından, Ülkemiz ve ABD arasındaki ikili antlaşmada öngörülen şartları bütünüyle karşılamaktadır.

Süreci yakından takip eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakanımız, Adalet ve Dışişleri Bakanlarımız da yüksek düzeyli resmî temaslar vesilesiyle bir araya geldikleri muhataplarına taleplerimizin karşılanması ve örgüt elebaşının bir an evvel iadesi yönündeki beklentimizi defaatle dile getirmişlerdir.

"İnce'nin kaynağı belirsiz iddiaları tamamen gerçek dışıdır"

Tam, eksiksiz ve usulüne uygun bir şekilde iletilen iade taleplerinin ABD makamlarınca bir an evvel yerine getirilmesinin halen beklendiği aktarılan açıklamada, "Sayın İnce'nin kaynağı belirsiz iddiaları tamamen gerçek dışıdır. Kamuoyunu yanıltıcı nitelikteki bu talihsiz açıklamanın, Fetullah Gülen'in iade süreci ile ilgili olarak zaman zaman ortaya atılan asılsız haber ve beyanatlar zincirinin yeni bir halkası olduğu görülmektedir." denildi. (Fırat Arslan- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler