Adıyaman İl Halk Kütüphanesi Müdürü Filiz Karabulut, Adıyaman’da kitap okuyan kişi sayısının giderek arttığını söyledi.

Adıyaman İl Halk Kütüphanesi, geçici olarak taşınmış olduğu yerde farklı etkinlikler ile vatandaşların okuma azmini artırmaya çalışıyor. Adıyaman İl Halk Kütüphanesi Müdürü Filiz Karabulut, yaptığı açıklamada, Adıyaman’da düzenledikleri etkinlikler sayesinde okuma oranın artığını belirtti.

Haftanın 6 günü akşam saat 22.00’a kadar halka hizmet veren kütüphanede; ailelere, muhtarlara, kadınlara ve çocuklara yönelik farklı gün ve tarihlerde okumaya yönelik etkinlikler düzenleniyor.

Adıyaman İl Halk Kütüphanesi Müdürü Filiz Karabulut, Adıyaman’ın okuma sıralaması bakımında nüfus baz alınmadığında Türkiye genelinde 39’uncu sırada, kültürel etkinlikler sıralamasında da ise 10’uncu sırada olduğunu söyledi.

Her geçen dönem kitap ile tanışan kişi sayının arttığını söyleyen Karabulut, 2017 yılı birinci dönem kayıtlı üye sayısının 11 bin 203 kişiden 13 bin 12 kişiye çıktığını, emanet kitap alan kişi sayısının 27 bin 949’dan 29 bin 950 kişiye yükseldiğini belirtti.

Karabulut, 2017 yılı birinci dönem kitap sayısının 45 bin 950’den 55 bin 512’ye çıkarak artış sağladığını kaydetti.

Kütüphanede bir dizi etkinlikler düzenlediklerini, amaçlarının ise kitapları ve okumayı ön plana çıkarmak olduğunu ifade eden Karabulut, “Kütüphanedeki etkinliklerimiz kapsamında amacımız, aile birliğinin sağlanması konusunda okumanın rolünü önü çıkarmaktır. Mahalle muhtarlarına ulaşarak mahalledeki kadınlara okuma alışkanlığı vermeye çalışıyoruz. Kadınlarımızın sevdikleri işler arasında okuma kültürünü aşılamak ve kütüphanelerden daha çok faydalanmalarını sağlamak için çarşamba günleri örgü ören kadınlar etkinliği adı altında kadınlarımız hem örgülerini örüyorlar hem de kitap okuyorlar.” dedi.

Diğer etkinliklerle ilgili de bilgi veren Karabulut, “Çocuk evlerinde kalan 7 ila 18 yaş arasındaki çocukların okumalarını sağlamak için Adıyaman Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğündeki çocuklarımızı kitap ve diğer koleksiyonlarımızdan haberdar ederek gelişimlerine katkı sağlıyoruz. Bunun için cuma günleri bu çocuklara yönelik etkinlikler yapıyoruz.” diye konuştu.(Cemil Özdaş-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler