Cumhurbaşkanı Erdoğan Mozambik ziyaretinde yaptığı konuşmada, Afrika’nın geçmişte neler çektiğini, Afrika’nın nasıl sömürüldüğünü ve kimlerin sömürdüğünü gayet iyi bildiklerini belirtti.

Türkiye-Mozambik İş Forumu'nda, iş adamlarına hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika'nın geçmişte neler çektiğini, Afrika'nın nasıl sömürüldüğünü ve kimlerin sömürdüğünü gayet iyi bildiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika turunun ikinci durağı olan Mozambik'te, Mozambik Cumhurbaşkanı Filipe Nyusi ile birlikte Türkiye-Mozambik İş Forumu'na katıldı.

Mozambik'i ziyaret eden ilk Türkiye Cumhurbaşkanı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tarihî ziyaret ve Türkiye-Mozambik İş Forumu'nun iki ülke için hayırlı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 üyesi olan Türkiye'nin, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci ülke konumunda bulunduğunu ifade etti.

"Sahra altı Afrika ülkeleriyle ticaret hacmimiz 2000'den bugüne artarak 740 milyon dolardan 6 milyar dolara ulaşmıştır." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıtadaki toplam yatırımlarımız da 6 milyar doları bulmuştur. Türkler, Afrika'da en çok yerel istihdam sağlayan yatırımcılardır. Türkiye olarak Mozambik'in ekonomik potansiyelinin farkındayız. Ülkenin ekonomik gelişmesini ilgiyle ve memnuniyetle takip ediyoruz. Mozambik'in potansiyelinin verimli şekilde değerlendirilmesi için dostlarımıza elimizden gelen katkıyı vermeye hazırız. Gerek altyapı gerekse üstyapı yatırımları noktasında, Türkiye, Mozambik'in yanında yer almaya hazırdır ve bunu özellikle bugüne kadar edindiğimiz tecrübelerle söylüyorum. Bu iş birliğini geliştirmede hareket noktamız, 'Kazan, kazan' ilkesi çerçevesinde, ilişkilerimizin güçlendirilmesidir." ifadelerini kullandı.

Afrika'nın geçmişte neler çektiğini, Afrika'nın nasıl sömürdüklerini gayet iyi bildiklerini ve kimlerin sömürdüğünü de gayet iyi bildiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afrika tarihi aslında bizim de kanayan yaramızdır. Ziyaretimde bana eşlik eden iş adamları heyeti esasen Türk özel sektörünün Mozambik'e olan ilgisinin en güzel tezahürüdür. İş forumu vesilesiyle iş adamlarımız Mozambikli dostlarıyla başta altyapı ve inşaat olmak üzere, turizm, tarım ve enerji alanlarında somut iş birliği imkânlarını ele aldı. Enerji ve inşaat alanında faaliyet gösteren ve Mozambik'te temsilciliği bulunan firmalarımızın, burada çalışmalarını takdirle takip ediyoruz. Bu firmalarımızın Mozambik'teki doğal gaz ve enerji santralleri projelerinde ana ve alt yüklenici veya yatırımcı olarak daha etkin hâle gelmenin yollarını aradıklarını biliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

İş adamlarına seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben Türk girişimcilere sesleniyorum öncelikle ve Mozambikli dostlarıyla şuna özellikle eğilmek gerekiyor. Türkiye altyapıda dünyanın en güçlü ülkelerinden bir tanesi, altyapı inşaatlarında en güçlü ülkelerinden bir tanesi. Üstyapıda hakeza öyle. Biz şurada 14 senede sadece konut olarak devletin kurduğu toplu konut idaresiyle 760 bin konut inşa ettik. özel sektörün yaptıklarını söylemiyorum. Bunlar devlete bağlı olan TOKİ eliyle yaptığımız konutlar. Bunu niye yaptık? Planlı bir yapılanmayı yapalım diye, şehirleşmeyi modern bir şekilde gerçekleştirelim diye. Mozambik'te bunu niye yapmayalım? Aynı şeyi Mozambikli girişimcilerle el ele vermek suretiyle Mozambik'te de yapabiliriz. Mozambikli dostlarımız da bu tür modern konutlarda yaşama imkânını bulacaklardır. Ve bunlar kalite noktasında kaliteli, üst gelir grubundan orta gelir ve alt gelir gruplarına hitap edecek şekilde yapılmış konutlardır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Mozambik arasındaki ikili ticaret hacminin 2016 yılı itibarıyla 115 milyon dolar civarında olduğunu, ilk hedeflerinin ticaret hacmini 250 milyon dolara, ardından da 500 milyon dolara çıkarmak olduğunu söyledi.

Hedeflerinin 1 milyar dolar ticaret hacmi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü bu hedefleri koyacağız ki çalışmalarda başarıyı yakalayalım. Bu hususu dostum Cumhurbaşkanı Nyusi ile de paylaştım. Bugün imzalanan ticari ve ekonomik iş birliği anlaşmasıyla karma ekonomik komisyonu kurduk, hayırlı olsun. Bu mekanizmayı en kısa zamanda işler hâle getirmeliyiz. Ayrıca, çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasının da en kısa zamanda imzalanması önem taşıyor. Yine bugün imzalanan anlaşmayla resmî pasaportlar için vizeler kaldırıldı. özellikle iş adamlarımızın seyahatlerini kolaylaştıracak tedbirlerin alınması için gerekli çalışmaları yapmalıyız." dedi.

"Ulaştırmadan enerjiye, eğitimden sağlığa her alanda dev projeleri hayata geçiriyoruz"

Türkiye'nin özellikle inşaat sektöründeki başarısının yanında, bugün Türkiye'nin kıtalar ötesinde bitirdiği projelerin takdire şayan olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhidi listesinde Türkiye 43 firmasıyla ikinci sıradadır. Türkiye, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan konumuyla son dönemde ekonomi alanında bir başarı hikâyesi yazdı. Ülke olarak ulaştırmadan enerjiye, eğitimden sağlığa her alanda dev projeleri tek tek hayata geçiriyoruz. Ve ben burada Mozambikli, Türk iş adamlarına sesleniyorum, gelin sağlıkta bir devrim yapalım. örneğin, Türkiye'de bizim sağlıkta sorunumuz bitmiştir, şimdi dev şehir hastaneleri yapıyoruz ve bu dev şehir hastaneleriyle, hasta kapıdan içeri girdiği andan itibaren her şey orada bitiyor. Sedye üzerinde dışarıda, sokakta taşıma diye bir şey yok, her şey hastanenin içerisinde. Ve bunları yaklaşık 500 bin metrekarelik açık alandan 1 milyon 250 bin metrekarelik açık alana kadar buralarda bu dev hastanelerimizi yapmaya başladık. Şu anda bir tanesi Yozgat'ta açıldı, resmî açılışını gidip yapacağız inşallah, ama şu anda hizmete başladı. Fakat şimdi Mersin'de yaklaşık 750 bin metrekarelik bir alan üzerinde Türkiye'nin en büyük hastanelerinden bir tanesinin açılışını döndükten sonra yapacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda "80 milyon nüfusa biz sahibiz, 27 milyon nüfusa da sizler sahipsiniz, 107 milyon yapar, 107 milyon nüfusla bizler beraber çok şeyler yaparız" dedi.

İş Forumu'na katılımı ile Mozambik'teki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika turunun son durağı olan Madagaskar'a hareket etti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler