AİÇÜ'den sözde Akademisyenlerin bildirisne tepki

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Senatosu, 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin yayınladığı bildiriyi ve Sultanahmet Meydanı'nda meydana gelen patlama olayını kınadı.

Terör örgütüne yönelik operasyonlar ile sokağa çıkma yasaklarına ilişkin, 89 üniversiteden bin 128 akademisyenin imzasıyla yayınlanan 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildiriye (AİÇÜ) Rektörü Prof. Dr. İrfan Aslan başkanlığında toplanan senato üyeleri tepki gösterdi. Senatodan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bölge insanının huzuru için yapılan terör operasyonları ile vatandaşlara şiddet uyguladığını iddia eden bir grup akademisyen, yaptıkları açıklama ile Ülkemize yönelik ağır ithamlarda bulunmuşlardır. Basın duyurusunda öğretim elemanlarının altına imza attığı ifadeler, sadece kendi düşünceleri olup çirkin bir kara propagandanın ürünüdür. Toplumların kalkınmasına ve gelişmesine öncülük etmesi gereken üniversitelerde görev yapan öğretim elemanlarının, bilimin gelişmesi ve ülkenin huzur ve barışına hizmet etmesi gerekirken, yayınladıkları bildiri ile Türkiye Cumhuriyeti Devletini suçlayıcı ifadelere yer vermeleri, çarpık ve yanıltıcı bir anlayışın yansımasıdır. Barış adına yapıldığı iddia edilen, fakat kara bir propagandaya dönüşen açıklamanın kabul edilemez olduğunu belirtir, bildiriye imza atan öğretim elemanlarını ülkelerinin milli değerlerine karşı daha hassas olmaya davet ediyoruz. öte yandan İstanbul'da Sultanahmet Meydanı'nda medyadan gelen ve 10 kişinin hayatını kaybettiği, 16 kişinin de yaralandığı menfur saldırıyı da kınıyoruz." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler