Akdeniz'de 2017'nin acı bilançosu: 2 bin 800 ölüm

Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmenlerden en az 2 bin 800 kişinin boğularak can verdiği açıklandı.

Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) yaptığı açıklamaya göre, 2017 yılının başından bu yana Akdeniz üzerinden Avrupa'ya göç etmeye çalışan en az 2 bin 800 kişinin boğularak hayatını kaybetti.

2017'nin başından itibaren yaklaşık 150 bin göçmenin Avrupa'ya ulaştığı belirtilirken, bir önceki yıla oranla düşüş yaşandığı kaydedildi.

Uluslararası Göç Örgütü tarafından Cenevre'de yapılan açıklamada, 2016 Ocak ayından 22 Ekim 2016 tarihine kadar Akdeniz rotası üzerinden yaklaşık 325 bin sığınmacının Avrupa'ya ulaştığı bilgisi verildi.

Rakamlardaki düşüşe gerekçe olarak göçmenlerin Yunanistan üzerinden Avrupa'nın kuzeyindeki ülkelere geçtikleri Balkan rotasının kapatılması gösterildi.

Açıklanan verilere göre, 2017 yılı başından bu yana Akdeniz üzerinden ölümcül yolculuğu göze alan her dört sığınmacıdan üçü İtalya kıyıları üzerinden Avrupa'ya ulaştı. 

Uluslararası Göç Örgütü'nün açıklamasında sığınmacıların İtalya dışında Yunanistan, Kıbrıs ve İspanya kıyılarına ulaştıklarını belirtti. İtalya'ya 2017 yılında ulaşabilen sığınmacıların ağırlıklı olarak Nijerya, Gine, Bangladeş, Fildişi Sahili, Mali, Eritre, Gambiya, Senegal ve Sudan'dan geldikleri paylaşıldı.

Tehlikeli Akdeniz rotası üzerinden 2017'nin yılın başından bu yana Avrupa'ya geçmeye çalışan sığınmacıların en az 2 bin 800'ünün yolculuğu tamamlayamadığı ve hayatlarını kaybettikleri belirtildi.

Sığınmacıların büyük bölümünün boğulduklarını belirten Uluslararası Göç Örgütü, sayıların çok daha yüksek olabileceğine dikkat çekti. Sığınmacıların Avrupa'ya geçmeye çalıştığı plastik botların Akdeniz üzerinden bir yolculuğa uygun olmadığı belirtildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler