Akdeniz'de bu yıl 2 bin 397 göçmen hayatını kaybetti

2017'nin başından bu yana Akdeniz'de 2 bin 397 göçmen, Türkiye ve Yunanistan arasındaki Ege Denizi'nde ise 45 göçmen hayatını kaybetti.

Uluslararası Göç Örgütünün (IOM) Cenevre'de yaptığı açıklamada, bu yılın başından beri Akdeniz'de hayatını kaybeden göçmenler hakkında bilgi verdi.

Açıklamada, sadece Akdeniz'de bu yılın başından bu yana 2 bin 397 göçmenin hayatını kaybettiği, dünya genelinde ise şu ana dek hayatını kaybeden göçmenlerin sayısının 3 bin 408'e ulaştığı belirtildi.

Uluslararası Göç Örgütü, göçmenlerin en çok İtalya açıklarında hayatını kaybettiğine dikkat çekti. 30 Temmuz 2017 tarihine dek İtalya açıklarında hayatını kaybeden göçmenlerin sayısının 2 bin 221 olarak kaydedilirken, İspanya açıklarında ölenlerin sayısı 120, Türkiye ve Yunanistan arasındaki Ege Denizi'nde ölenlerin sayısı ise 45 olarak aktarıldı.

İstatistiklere göre göçmenlerin büyük çoğunluğu güvenli olmayan bot ya da teknelerle Avrupa'ya yolculuklarında boğularak hayatını kaybediyor. Bu yılın başından beri ülkelerini terk ederek Avrupa'da herhangi bir limana ulaşabilen göçmenlerin sayısı 114 bin 287. Bu göçmenlerin 94 bin 802'si İtalya'ya ulaştı. Uluslararası Göç Dairesi geçen yıl Akdeniz üzerinden İtalya'ya gelenlerin sayısını 363 bin 401 olarak açıklamıştı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler