“Alevilik Hazreti Ali’nin yolundan gitmektir”

Adıyaman İmam Hüseyin Kültür Derneği tarafından Hazreti Ali’yi anma programı düzenlendi.

Hazreti Ali’nin şehadetinin 1405’inci yıl dönümü nedeni ile İran’ın Tebriz şehrinden Adıyaman’a konuşmacı olarak gelen Dr. Muhammed Yusuf Hasanzade ve Adıyaman İmam Hüseyin Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Alagöz Aleviliğin yanlış anlaşıldığını söyledi.

Kendilerinin de birer Alevi olduklarını dile getiren Hasanzade ve Alagöz tarihsel süreç içeresinde toplumdaki Alevilik anlayış ve algısının bilinçli bir şekilde şer güçler tarafından yanlış bir şekilde yansıtılmaya çalışıldığının altını çizdi.

“Alevilik İslam şeriatına uymaktır”

Aleviliğin Hazreti Ali gibi yaşamaya çalışmak ile olabileceğini dile getiren Hasanzade bunun dışındaki yolların Alevilik ile bir alakasının olmadığının vurgusunu yaptıktan sonra şöyle devam eti: “Alevilik Hazreti Ali’ye tabi olmaktır. Alevi dediğimiz zaman Hazreti Ali'ye tabi olanları kast ediyoruz. Alevilik Hazreti Ali’nin yolundan gitmektir. Adalet ile davranmaktır. Adalet peşinden koşmaktır. Alevilik namaz kılmaktır, oruç tutmaktır. İnsanlığa uymaktır. Şeriat ile amel etmektir. Kötülükten uzak durmaktır. Alevi dediğin budur.”

“Hazreti Ali mihrapta şehit edildi”

Aleviliğin söz ile değil fiil ile gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Hasanzade, “Alevilik Hazreti Ali’ye tabi olmak ise bence Hazreti Ali gibi davranmalıyız. Hazreti Ali nerede öldürüldü? Mihrapta öldürüldü. Hazreti Ali namaz kılıyordu. Hazreti Ali savaşın ortasında dahi namaz vaktinin kaçmaması için itina gösterirdi. Savaşın ortasında 'Önce namaz kılacağız ondan sonra savaşacağız.' derdi. Alevilik her şey değildir. Alevilik Alileşmek, Hasanlaşmak, Hüseyinleşmektir. Başka yollara yönelmek bence Alevilik değildir.” ifadelerini kullandı.

“Alevilik anlaıyşımızı Ehl-i Beyt süzgecinden geçirmeliyiz”

Alevi Âlimlerinden Hüseyin Alagöz ise "Aleviliğin temelinde İslam vardır. Bugün Alevi toplunu kirli ellerin fitneleri ile Ehl-i Beyt’ten kopma noktasına gelmiştir.” diyerek ifadelerini şöyle sürdürdü: “Alevilerin bugünkü Alevilik anlayışı ve Aleviler ile Sünniler arasındaki karşılıklı yaklaşımı belli bir sebebe dayandırmak mümkün değildir. Tarih boyunca yaşam koşulları ve siyasi koşullar kimi zaman ise kirli ellerin bu iki toplumu birbirlerine karşı karalaması ve tarih içerisinde yaşananlardan dolayı bugün Alevi toplumu nerede ise Ehl-i Beyt’ten kopmuş durumdadır.”

Yanlış Alevilik algısının değiştirilmesi gerektiğini dile getiren Alagöz ”Evet Ehl-i Beyt’e olan sevgileri var. Evet Ehl-i Beyt yolunun hak yol olduğuna inanıyorlar. Ama bu yolu Ehl-i Beyt'ten alma, Ehl-i Beyt'ten öğrenme ve bunu yaşama noktasında biz Alevi camiasının çok eksiklikleri var. Kimi zamanda yanlış algılarımız var. Bunların düzelmesi gerekiyor. Alevilik adına ne biliyor isek Ehl-i Beyt’in terazisinde on iki İmam’ın terazisinde tartmalı ve yeniden gözden geçirmeliyiz. Doğrusunu, güzel olanını almalı varsa bir eksiklik bir yanlış onu da ayıklamalıyız ve terk etmeliyiz.” dedi. (Cemil Özdaş-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler