Ambulans şoförlerine ileri sürüş eğitimi

Van İl Sağlık Müdürlüğü eğitim birimi ve Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Eğitimcileri İş birliğiyle ambulans şoförlerine illeri sürüş teknikleri eğitimi verildi.

Van İl Sağlık Müdürlüğü eğitim birimi ve Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Eğitimcileri İş birliğiyle Van Kalesi miting alanında düzenlenen eğitime Van, Bitlis ve Ağrı illerinden 20 sağlık personeli katıldı.

Eğitim kapsamında ambulanslarda görev yapan sağlık personeli 3 gün süren eğitimin ardından, sınava tabi tutularak, sınav sonucunda başarılı olan personele eğitimci sertifikası verildi.

Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü İleri Sürüş Eğitimcisi ve Koordinatörü Cumali Yıldız, Van İl Sağlık Müdürlüğü tarafından daha güvenli sürüş için 112 İl Ambulans Servisinde görev alacak olan 20 sürücü adayına ileri sürüş teknikleri eğitimi verdiklerini söyledi.

Van İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Bengü Araz ise 3 gün süren ileri sürüş tekniği güvenli sürüş eğitiminin ardından açıklamada bulundu.

Araz, "Van Kalesi Konser alanı parkurunda eğitime tabi tutulan 20 yeni sürücü adayı, dubalardan oluşturulan 10 parkurdan başarı ile geçmek için büyük çaba sarf ederken, eğitmenler tarafından hataları bir bir anlatılarak, daha güvenli bir sürüş için ne yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirildi. ön değerlendirmeden geçen arkadaşlarımız, burada ileri sürüş teknik eğitimlerine tabi tutuluyorlar. Adayımıza, ambulansla alakalı tüm donanımlar ve sürüş teknikleri anlatılmalı ambulans içerisinde bulunan bütün personeli de eğitime tabi tutmalıyız" diye konuştu.

Eğitimin, İl Sağlık Müdürlüğü olarak alınan karar gereği uygulanan bir çalışma olduğunu söyleyen Araz, "İleri sürüş eğitimleri, kaliteli nakil gereği sürdürdüğümüz bir çalışma oldu. Sağlık personeli olsun olmasın, ambulans içinde çalışan tüm bireyleri eğitime tabi tutmamız gerekiyor. Her ne kadar bazı arkadaşlarımız sağlıkçı olmasa da sağlık sistemleri hakkında kendilerini bilgilendiriyoruz. Sağlıkçı arkadaşlarımız da ambulans kullanmasa dahi ileri sürüş tekniklerine tabi tutuyoruz ki yolda oluşabilecek muhtemel sıkıntılarda ve acil durumlarda, bu arkadaşlarımızın da ambulans kullanarak hastamızı sağlık kuruluşlarına güvenli bir şekilde ulaştırabilsin." şeklinde konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler