Anadolu Meydanı’ndan Kudüs Direnişine destek

STK’lar’ın girişimiyle Ankara Anadolu Meydanı’nda, düzenlenen ‘Kudüs’e Özgürlük, İnsanlığa Barış’ mitinginde tüm dünyaya ‘Özgür Kudüs’ mesajı verildi ve “Kudüs’ün Batısı da Doğusu da Filistin devletinindir.” denildi.

ABD’nin Kudüs kararına tepkiler dinmiyor. Ankara Anadolu Meydanında toplanan onbinler ABD’nin kararını tanınmadıklarını belirterek, başkenti Kudüs olan özgür Filistin Devleti’ni tanıdıklarını deklare etti.

Mitingde, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Kudüs direnişinin sembolü Cüneydi’nin amcası Reşat el-Cuneydi’nin yanı sıra çağrıcı STK temsilcileri de birere konuşma yaptı.

Aralıklarla sloganların yükseldiği programa,  Filistin’de gözleri bağlı şekilde gözaltına alınan Cüneydi’nin amcası Reşat el-Cuneydi de katılarak, meydandaki Kudüs sevdalılarına seslendi.

HAMAS Lideri İsmail Haniyye’nin de video konferans yoluyla bağlandığı mitingde, ABD ve israil aleyhine sık sık sloganlar atıldı.

On binlerin katıldığı miting programı Kur’an tilavetiyle başladı, sinevizyon gösterimi ve Grup Yürüyüş’ün, ‘Özgür Kudüs’ konseriyle devam etti.

“Parayla Arz-ı Mevud’u gerçekleştireceklerini sanıyorlar, yanılıyorlar!”

Programda coşkulu kitleye hitap eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, konuşmasına, Filistinli direnişçiler, İmad ve Ayşe Masluhi’nin mücadelelerini anlatarak başladı.

Yalçın, “Elleri kanlı, cüzdanları dolu siyonistler; sanıyorlar ki, silahla, olmadı parayla Arz-ı Mevud’u gerçekleştirecekler. Yanılıyorlar! Selahaddin yürekli Abdurrahmanların intifadası karşısında yenilecekler ve diz çökecekler.  Ömrünü Kudüs’e, Filistin’e, Aksa’ya adamış Ayşe’lerin onuru karşısında kaybedecekler. Ortadoğu’dan, Makam-ı Miraç’tan, Mevki-i İsra’dan, Kudsi Şerif’ten defolup gidecekler” diye konuştu.

“Türkiye’nin başkenti Ankara’dan, Filistin’in başkenti Kudüs’e selamlarımızı yolluyoruz”

“Sizi, İmad’ın asaleti, Ayşe annenin cesaretiyle selamlıyorum” diyen Yalçın sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu meydandan, Anadolu’nun Kudüs İntifada’sına katılma heyecanını haykıracağız. Türkiye’nin başkenti Ankara’dan, Filistin’in başkenti Kudüs’e; milletimizin “Antiemperyalist, Antikapitalist, Antisiyonist, Antifiravunist” selamını yollayacağız. Memleketimin “Mescid-i Aksa”ya hasret Kudüs yürekli insanları, Filistin Davası’nın Selahaddin duruşlu ihvanları, Bizi bunaltan bu karanlık şafağın müjdecisidir inşallah.”

“Sadece ümmet değil bütün insanlık ayakta”

İnsanlığın, emperyal zulüm düzeninin yıkılışının final sahnesine hazırlandığını belirten Yalçın, “Yıkılışı engellemek, final sahnesini erteletmek için çırpınan zavallılar var. Korkuyorlar. Telaşlanıyorlar. Yenilgiyi geciktirmek için kaosa, krize, çatışmaya ve yenidünya savaşlarına zemin hazırlıyorlar. Kim mi bunlar? Bunlar, ‘Dünya, 5’ten büyüktür’ sözünü duyunca cinnet getirenler. Bunlar, barış denilince aklını yitiren, adalet denilince sinir krizi geçiren sömürgenler. Suriye’de tezgâhları yıkılıp, Ortadoğu’daki çarkları bozulunca dediler ki; Kudüs’ün işgalinin altına imza atıp kutsallarına saldıralım. Bıçağı kemiklerine dayayalım. Sandılar ki; Müslümanlar inzivada. Söz söyleyemezler. Biraraya gelemezler. Ama işte görüyorlar ki; Sadece ümmet değil bütün insanlık ayakta. Bu sefer sadece Filistin değil bütün yerküre İntifadada. Bir imzayla Kudüs’ün tapusunu İsrail’e verebileceğine inanan bu ahmaklara, sadece  ‘Hadi Ordan’ diyorum.” dedi.

“israil işgalci ve teröristtir”

Kudüs’ü Şerif’den Peygamberlerin izini Mirac’ın ve İsra’nın nurunu, Hz. Ömer’in imzasını,  Selahaddin’in mührünü silmelerine izin vermeyeceklerini kaydeden Yalçın, “Hadsiz Trump! Yüz yıllık planın son hamlesi olan o imzayı kendi elleriyle silecek, paçavra konumundaki kararını da geri çekecek. Habis Netenyahu! Siyonizmin çöküş, terörist İsrail’in yıkılış vaktinin geldiğini iliklerine kadar hissedecek.  Ne ABD’nin ne de İsrail’in Filistin’e, Kudüs’e dair söz söyleme, karar alma hakları yok. Hiçbir zaman da olmayacak.  Algı operasyonlarıyla karartmak istedikleri hakikat apaçık ortadadır. İsrail işgalci ve teröristtir. Kudüs Bağımsız Filistin Devletinin başkentidir. Kudüs’ün Batısı da Doğusu da Filistin Devletinindir. Kudüs yönlere bölünemez. Kudüs’ün ne bir parçası ne bütünü İsrail’e terk edilemez, edilmeyecek” ifadelerini kullandı.

“İsrail devleti diye bir devletin varlığını da reddediyor ve yok sayıyoruz”

Sözleri zaman zaman sloganlarla bölünen Yalçın, Ankara’da Anadolu Meydanı’ndaki katılımcılara şöyle seslendi: “Şeyh Ahmet Yasin’in emanetini taşıyan güzel insanlar! Kılıçarslan’ın, Selahadin Eyyübinin cesaretiyle yol alanlar! Şimdi Filistin’in işgalini, işgalcilerin kirli kimliklerini, vahşi zalimliklerini,  örtmek için ‘Kudüs, İsrail’in başkenti’ zırvasına sarılıyorlar. Burada, Anadolu Meydanı’nda özellikle altını çiziyorum: Biz, Trump’ın imzasını taşıyan o paçavrayı, tereddütsüz reddediyor ve yok sayıyoruz.  Biz, İsrail’in “Filistin Devletinin egemenlik sahasında gecekondu bir kaçak devlet olarak kurulmasına” karşı çıkıyor, İsrail devleti diye bir devletin varlığını da reddediyor ve yok sayıyoruz.”

“Kudüs’ün Sahibi de Varisi de bellidir”

Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kudüs’ü 9 Aralık 1917’de tam bir asır önce Anglo-Yahudiler  Balfour’la bizden çaldılar. 1947’den bugüne de vahşetle, zulümle, yerleşim politikalarıyla parça parça işgale odaklandılar. Onların unutmak istediği tarihi buradan bir daha hatırlatalım: Biz, 1516’dan bugüne Osmanlı olarak Kudüslüyüz. 1187’de Eyyubi, 1073’de Selçuklu namıyla Kudüslüyüz. 638 ‘den beri Ashab-ı Kiram ile, 2 bin yıldır Hz. İsa ile, 3 bin yıldan fazla süredir de Hz. Musa ve Hz. Davud ile ve de atamız İbrahim ile Kudüslüyüz biz. Tam da bu yüzden; “Kudüs insanlığındır, Kudüs İslam’ındır” diyoruz. Kudüs’ün akıbeti; Trump’ın imzasıyla veya diplomasi masasıyla da belirlenemez. İsrail, bir devletin değil işgalci gasıp terör örgütünün adıdır.  Kudüs’ün sahibi de varisi de bellidir. Kudüs’ün maliki de bellidir. Filistin topraklarında egemenlik hakkı olan devlet de bellidir.  Filistin’in egemeni Filistin Devleti’dir. Terörist israil, o toprakların işgalci illetidir.  Kudüs, ümmet ve insanlık için kutsal emanet, değer biçilemez kıymettir.  israil denen siyonist çete için; Kudüs’e el uzatmanın sonu, yok oluşu yaşayacağı kıyamettir.” 

“ABD ve NATO’nun üsleri kapatılmalıdır”

Kudüs’ü yalnız bırakmanın ve Filistin davasını sahipsiz koymanın ihanet olacağını belirten Yalçın, Mescid-i Aksa’yı siyonist postalların kirletmesine seyirci kalmanın felaketi talep etmek olacağını kaydetti.

Yalçın, sözlerine şöyle devam etti: “Tam da bu nedenle bu meydandan İslam ülkelerine çağrımızı tekrarlıyoruz: İİT toplantısında alınan kararların gereği yapılmalı; Kudüs, Filistin’in başkenti olarak tanınmalıdır. Filistin büyükelçilikleri Kudüs’e taşınmalıdır. ABD’nin çözüm ortaklığı fiilen ortadan kaldırılmalıdır. İsrail ile olan bütün askeri anlaşmalar iptal edilmelidir. İsrail ile diplomatik ve ekonomik ilişkiler kesilmelidir. ABD ve NATO’nun üsleri kapatılmalıdır. ABD’nin aldığı kararın BM tarafından geçersizliğinin tescil edilmesi için gerekli mekanizmalar zorlanmalıdır. ABD duysun, İsrail anlasın… Kudüs özgür olana kadar, susmayacağız. Kudüs Siyonist işgalden kurtulana kadar,  rahat durmayacağız.  Kudüs özgür olana kadar, Mescid-i Aksa yeniden İslam’la kucaklaşana kadar susmayacağız, durmayacağız. İnsanlığın ve ümmetin kalbi, İslam’ın ilk kıblesi olan Kudüs onurumuz, ortak davamızdır. Kudüs, dayanma noktamızın son sınırıdır. Kudüs’ten sonrası ancak öfkedir, direniştir, intifadadır. Ümmetin her bir çocuğu “Allah’ın evi esaret altındayken, Selahaddin nasıl kendi evinde yatar?” diyen birer Selahaddin’dir artık!  Ey zulüm, bugün senin için korku günüdür! Buradan bütün zalimlere haykırıyoruz: Filistinlilere cehennem olan bir Kudüs, siyonizme cennet olmayacaktır! Mescid-i Aksa’nın selamına “Aleyküm Selam” demek için alanları dolduracağız” diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler