Arıcılara

Bingöl Üniversitesinde arıcılara verilen "Ana Arı Yetiştiriciliği" eğitiminin bu yılki programına başlandı.

Bingöllü arıcıların yanında olan ve arıcılığı profesyonel metotlara dökme konusunda kararlı olan Bingöl Üniversitesi, bunun en önemli ayağı olan eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Pilot Üniversite kapsamında Bingöl Üniversitesinde arıcılara verilen "Ana Arı Yetiştiriciliği" eğitiminin bu yılki programına başlandı.

Ziraat Fakültesi konferans salonunda verilen eğitimin açılış programına, Projelerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, PİKOM Koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Meral, Proje Yürütücüsü ve PİKOM Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Nevzat Esim, PİKOM uzmanları ve arıcılar katıldı.

Programda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Pilot Üniversite seçilerek Bingöl balını markalaştırma yolunda ciddi adımlar atan Bingöl Üniversitesinin bu amaçla çalışmalar yürütmeye devam ettiğini söyledi.

Pilot Üniversite kapsamında arı ve arı ürünleri üzerinde yoğunlaşan Bingöl Üniversitesinin arıcıların eğitimine de önem verdiğini belirten Solmaz, "Buradaki amacımız üniversitede ürettiğimiz bilgiyi kampüs duvarlarını aşarak üreticilerimizin faydası doğrultusunda kullanmaktır. Ürettiğimiz bilgiyi toplumsal faydaya dönüştürmektir. Geçen yıl arılıkları sıklıkla ziyaret etmiştik. Burada üreticilerimizin bu eğitime çok ihtiyacı olduğunu fark etmiştik. Üreticilerimizin verimi arttırmaya ihtiyaçları var. Aynı ürünün katma değerinin arttırılmasına ve emeklerinin hak ettikleri karşılığını almaya ihtiyaçları var. Bingöl Üniversitesi olarak her zaman arıcılarımızın yanında olacağız. Biz, bu alanda yaptığımız her çalışmada arıcılarımız ile birlikte çalışmak istiyoruz. Eğer bir proje üreticiye değmiyorsa, sahada üreten insana faydası dokunmuyorsa o projenin bizim için kesinlikle anlamı olmayacaktır. Asıl hedefimiz üreticiye olumlu yönde dokunmak." dedi.

Eğitim projesinin yürütücüsü Doç. Dr. Nevzat Esim de proje kapsamında birlikte çalışılacak arıcılar birliğine üye arıcılardan 25 üreticiye bu yıl ana arı yetiştiriciliği eğitimi verileceğini söyledi.  

Esim, "Talep gelmesi durumunda bu eğitimler tekrarlanacak. Eğitim sonunda bakanlık onaylı sertifika verilecek. Geçen yıl 25 arıcıya eğitim vermiştik. Şu an da 25 arıcıya eğitim veriyoruz. Önümüzdeki yıl da yine 25 arıcıya bu eğitimleri vermeye devam edeceğiz. Toplamda da 75 arıcıya eğitim sonunda sertifika dağıtılacak. Amacımız proje kapsamında arıcıların ihtiyaçları olan ana arıları dışa bağımlı kalmadan kendilerinin üretmesini sağlamaktır." diye konuştu.

Ana Arı Yetiştiriciliği Kursunun hafta boyunca süreceği ve teorik derslerin ardından uygulamalı eğitimlerle devam edeceği belirtildi. (Nihat Kanat-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler