ASKİ’den “Adanalılar pahalı su içiyor” iddiasına  yalanlama

Sosyal medyada yayılan ve basının geniş yer verdiği “Adanalılar pahalı su içiyor” şeklindeki haberler üzerine açıklama yapan ASKİ, Adanalıların diğer büyükşehirlere oranla daha ucuza su içtiğini savundu.

Su ücretlerinin yüksek olduğu eleştirilerine maruz kalan Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Diğer illere göre Adanalıların suyu yüksek ücret ödeyerek içtikleri iddiasının doğruyu yansıtmadığını savunan ASKİ Genel Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye'de en ucuz su satan 7 Büyükşehir Belediyesinden birinin Adana olduğu belirttiler.

Söz konusu iddialar üzerine birçok belediyenin su fiyatlarının incelendiği kaydedilen açıklamada, "Yapılan incelemelerde birçok belediyenin su fiyatlarına kademeli tarife uyguladığı gözlenirken, ASKİ'nin içme ve kullanma suyunu kademesiz olan tarifeyi abonelerine sunduğu ortaya çıkmaktadır. Yani Adanalılar kaç ton su kullanırsa kullansın, suyun birim fiyatı değişmiyor." ifadelerine yer verildi.

Kasım 2015 tarihi itibariyle Büyükşehir Belediyelerinin içme ve kullanma suyu mesken fiyat tarifelerini; Adana 2,96 TL, Adapazarı 3,01 TL, Samsun 3,08 TL, Hatay 3,25 TL, Mersin 3,80 TL, Gaziantep 4,08 TL, Ankara 4,56 TL, İzmir 5,72 TL, İstanbul 6,06 TL. olarak tespit ettiklerini belirten ASKİ yetkilileri, "Bu tarifeler merkez ilçelere aittir. Adana Su ve Kanalizasyon İdaresinin, 5216 ve 6360 Sayılı Kanunlar vasıtasıyla tüzel kişiliği sona ererek köyden mahalle statüsüne dönüşen yerleşim yerlerine uyguladığı fiyat tarifesi, atık su bedeli dahil, 0.81 kuruş ile en ucuz su temin eden kurum olduğu belirlenmiştir." bilgisini paylaştılar. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler