​AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Hiçbir ülke Venezuela’ya ya da başka ülkeye devlet başkanı “atayamaz.” Demokrasi ile yönetilen ülkelerin, başka bir ülkeye “atama” yoluyla devlet başkanı seçmeleri tam bir saçmalık ve saldırganlıktır." dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal  medya hesabı üzerinden ABD Başkanı Donald Trump'ın, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu ülkenin "geçici devlet başkanı" olarak tanımasına yönelik açıklamalarına büyük tepki gösterdi.

"Hiçbir ülke Venezuela’ya ya da başka ülkeye devlet başkanı 'atayamaz." diyen Çelik, "Demokrasi ile yönetilen ülkelerin, başka bir ülkeye 'atama' yoluyla devlet başkanı seçmeleri tam bir saçmalık ve saldırganlıktır. Bu eylem, gayrı meşru bir eylemdir." dedi.

"Dünya siyaset tarihine geçecek en saldırgan kavramlardan biri olacak 'geçici devlet başkanı' tabiri"

Mısır'da, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasına ve yerine Sisi'nin getirilmesine işaret eden Çelik, "Darbe ile işbaşına gelen ve seçilmiş Cumhurbaşkanını hapse atan birine 'kırmızı halı serenler', kendi halkını katleden bir başkasıyla 'diyalog'tan bahsedenler, başka bir ülkenin devlet başkanını atamaya çalışıyorlar. Atadıkları kişiye 'geçici devlet başkanı' ünvanı vermişler. Dünya siyaset tarihine geçecek en saldırgan kavramlardan biri olacak 'geçici devlet başkanı' tabiri. “Geçici devlet başkanınız budur” demek, o halka hakaret etmektir." değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, "Venezuela’daki seçimleri beğenmeyenler, bir başka ülkede darbeyle iş başına geleni kırmızı halıyla karşılıyor, kendi halkını kimyasal silahlarla katleden bir diğeri ile diyalog yolları arıyor. Bunlar 'kalıcı' oluyor. Kendi beğenmediklerinin yerine ise 'geçici' başkan atıyorlar." diye belirtti.

Çelik, şunları kaydetti:  "Modern zamanlarda çok siyasi yalan dolan görüldü. Ama eğer 'yalan çağı' diye bir şey olsaydı, bunun başlangıç tarihi, 'atama' yoluyla 'geçici devlet başkanı tayin etmek' olurdu. Bir ülkeye devlet başkanı atama çılgınlığına düşenlerin pek çok çıkar hesabı olduğu açıktır. Ama uğraştıkları ülkenin halkının yararına bir hesap içinde olmadıkları açıktır.

Atama yoluyla Venezuela halkına devlet başkanı tayin etmek o halka hakarettir. Bu hakaretin peşinden gidenler, Latin Amerika’nın özgürlük ışığı 'Simon Bolivar yaşasaydı nasıl davranırdı' diye düşünsünler ve aynaya uzun uzun baksınlar." (Fırat Arslan- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler