Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "Avrupa Birliği israilin Golan Tepeleri egemenliğini tanımayacak." dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Strazburg'da düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, "Avrupa Birliği israilin Golan Tepeleri egemenliğini tanımayacak." dedi.

"AB, BM Güvenlik Konseyinin 242 ve 497 sayılı kararları doğrultusunda, israilin 1967 yılından bu yana işgal ettiği topraklardaki egemenlik iddiasını tanımıyor." diyen Mogherini, bunun Golan Tepeleri için de geçerli olduğunu söyledi.

Terörist Netenyahu'nun, Batı Şeria'da bulunan işgal birimlerini ilhak etme vaadine ilişkin de konuşan Mogherini, "israil, 4 bin 600 yeni yerleşim birimi inşa edeceğini duyurdu. israilin yerleşim birimi inşası, uluslararası hukuka aykırı, israil ve Filistin arasında artacak olası bir gerilim, kolaylıkla kontrolden çıkabilir ve bölge için trajik sonuçlar doğurabilir." diye konuştu.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda tüm işgal birimleri yasa dışı kabul ediliyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler