Bakan Çelik'e

​Belçika'da Kürd asıllı bir bakanın, Türk asıllı öğrencilere okul sonrası Türkçe dersi verilmesinin kabul edilemez olduğunu söylemesine tepki gösteren AB Bakanı Çelik'e, sosyal medya kullanıcıları da Türkiye'de anadilde eğitimin olmadığını hatırlattı

AB Bakanı Ömer Çelik, Belçika Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanı Zuhal Demir'in, Türk asıllı öğrencilere okul sonrası Türkçe dersi verilmesinin kabul edilemez olduğu yönündeki beyanlarına tepki gösterdi. Bunun üzerinde sosyal medya kullanıcıları da AB Bakanı Çelik'e Türkiye'de de anadilde eğitimin olmadığını hatırlatarak tepki gösterdi.

Çelik, Kürd asıllı Zuhal Demir'in Türk asıllı öğrencilere okul sonrası Türkçe dersi verilmesin" çıkışını sosyal medya hesabı Twitter üzerinden sert sözlerle eleştirdi.

İnsanların ana dillerini öğrenmelerinin ve kimliklerini geliştirmelerinin önünde engel olmaması gerekir

Çelik, şu ifadelerini kullandı: "Belçika Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanı Zuhal Demir, Türk asıllı öğrencilere okul sonrası Türkçe dersi verilmesinin kabul edilemez olduğunu söylemiş. Eşit Haklar’dan sorumlu bakanın böyle bir açıklama yapması utanç verici Bu sözler söylenirken 'entegrasyon'dan bahsedilmesi de çok yanlış. Resmen en kaba haliyle asimilasyon çağrısı bu. Entegrasyonun sağlıklı olması için insanların ana dillerini öğrenmelerinin ve kimliklerini geliştirmelerinin önünde engel olmaması gerekir. İnsanların ana dillerini yasaklama çağrısı yaparak entegrasyondan bahsetmek sadece asimilasyoncu politikalara daha renkli kılıf bulmaktan ibarettir."

Aynı bakanın, geçen yıl, "Müslümanların bazen zorlamayla da olsa Batı'nın değerlerini benimsemesi gerektiğini" söylediğini hatırlatan Çelik, "Bu zihniyeti tanıyoruz. Orjinal değil. Afrika’da Asya’da ve başka coğrafyalarda kültür dayatma adına büyük zalimliklere imza atmış bir zihniyetin güncellenmiş hali. Bu zihniyet birilerini 'aydınlanma'ya zorlama hakkını kendinde gören en baskıcı zihniyettir. Bu, 'aydınlanmış despotizm'dir. Bugün Avrupa demokrasileri için tehdit dışardan değil içerdendir. Bu baskıcı zihniyet demokrasiyi tehdit etmektedir. Bu Bakanın bu sömürgeci sözlerini okuyunca zihnimde Frantz Fanon’un 'siyah deri, beyaz maskeler' kitabı satır satır canlandı yeniden." dedi.

Sosyal medya kullanıcılarından Bakan Çelik'e tepki

Bu çıkışın ardından sosyal medya kullanıcıları da Bakan Çelik'e, Türkiye'de de anadilde eğitimin olmadığını hatırlattı.

Bazı sosyal medya kullanıcılarının tepkileri şöyle:

Bir Çin atasözü der ki; Birine parmağını doğrultup onu çekiştirdiğin zaman, dikkat et, üç parmağın seni gösteriyor.
Bu söyledikleriniz Türkiye'de yaşayan azınlıklar ve Kürdler içinde geçerli mi? Yoksa onların hepsi sizin için Türk mü?
Sayın Bakanım 16 yıldır iktidardasınız. Anadilde eğitimi niye gerçekleştirmediniz?
Sanırım Patagonya da aynısını Kürtlere yapıyor! Hem de öyle renkli kılıflar buluyorlar ki aklınız almaz Sayın Bakanım!
Bütün bu talepleri neden Kürt halkı için uygulamıyorsunuz.

"Bu lafları ederken Kürdler, hem de yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan Kürdler  hiç aklınıza geldi mi?" (Fırat Arslan- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler