Bakan Dönmez: İran'la ticaretimiz devam edecek

​Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, ABD'nin İran'a yönelik uyguladığı yaptırımlarına karşılık İran'la ticaretlerin devam edeceğini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ABD'nin İran'a yönelik uyguladığı yaptırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

A Haber'in canlı yayınına katılan Dönmez, İran'la aralarında olan Doğalgaz ithalatının uzun dönemli bir kontrata dayandığını belirtti.

"Ticaretimiz devam edecek"

Dönmez, "Vatandaşı soğukta veya elektriksiz karanlıkta bırakmak gibi bir durum olamayacağına göre kontrat hükümlerine dayalı olarak bu ticaretimiz devam edecek."

Dönmez, ABD'ye ön mutabakat için giden Türkiye'den bir heyetin İran'a yaptırımlar da dahil olmak üzere bir seri konu hakkında müzakere yaptığını ve bu diyalogdan iyi bir netice çıkacağı kanaatinde olduğunu belirtti.

Dönmez, ABD'nin İran'a uygulayacağı ambargo ve ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile iş yapanların ABD ile iş yapamayacağı açıklamasına ilişkin, arz güvenliğinin son derece önemli olduğunu ve Türkiye ile İran arasında çok eski yıllara dayanan bir ticaret ilişkisi olduğunu söyledi.

ABD'nin, İran'a tek taraflı bir ambargo uyguladığını söyleyen Dönmez, "Geçmişte BM kararı ile uygulanıyor o zaman biz de uymak zorundaydık. Nitekim AB bile aslında bundan oldukça rahatsız. Biz meşru bir ticaret yapıyoruz komşuluk hukukumuz var, arz güvenliği açısından da önemli, bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler