Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda çıkan orman yangınıyla ilgili “Sebebi bilinmeyen bir yangınla karşı karşıyayız. Ama yangınlara istatistiksel baktığınız zaman onda dokuzu insan hatasından çıkıyor.” dedi.

Yangın bölgesinde yaptığı incelemenin ardından açıklamada bulunan Pakdemirli, tüm ekiplerin yangını söndürmek için gayretle çalıştığını söyledi.

Teknolojinin tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirten Pakdemirli, “İlk önceliğimiz yangını söndürmek. Daha sonra devlet yaraları sarmak için ne gerekiyorsa yapar. Yerleşim yerine yangın yaklaştığı zaman, karşı ateş verilerek yerleşim yerine herhangi bir alevin, ateşin sıçramaması sağlanır. Yani yerleşim yerinin yakınını yakarsınız, ondan sonra oraya yangın gelir, kül olduğu için yangın ilerlemez. Orman teşkilatı 180 yılı aşkın bir teşkilat. Bu konularda oldukça deneyimlidirler. İnsan kaynağımız hakikaten çok iyi. Tüm teknolojileri kullanıyoruz bunda. Tabiri caizse uzay aracı, uzay mekiği hariç tüm teknolojileri kullanıyoruz.” dedi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler