“Bangladeş'te idamlar dursun zulüm son bulsun”

İslam’ı ve Müslümanları hedef alan Bangladeş rejiminin, İslami cemaat liderlerine yönelik yaptığı idamları kınayan Memur-Sen Batman İl Başkanlığı, hem İslam dünyasının hem de uluslararası kamuoyunun idamları seyrederek suskun kalmasına tepki gösterdi.

Memur-Sen Batman İl Başkanı Mehmet Ergin, açıklama yaparak, Bangladeş'te İslami cemaat liderlerine yapılan idamlara tepki gösterdi.

Yaptığı açıklamayla Bangladeş rejiminin, İslami cemaat liderlerine yönelik yaptığı idamları kınayan Ergin, bir an önce idam kararlarının durdurulması, uluslararası kamuoyuna, insan hakları örgütlerine ve Bangladeş rejimine bu hukuksuzluğa derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

Ergin, "Ümmetin birliğini, İslam dünyasının birlikteliğini savunan ve bu çerçevede yürüttüğü çalışmalar nedeniyle sürekli hedef alınan Cemaat-i İslami Partisi'ne yönelik devlet terörünü, adalet cinnetini ve bu yolla hem İslam'ı hem de Müslümanları hedef alan Bangladeş yönetimini kınıyoruz. Hukuk tanımaz, insan onuru bilmez yönetimin arkasında duran ve cesaretlendiren herkesçe malum ülkeleri Bangladeş'te yaşanan vahşetin suç ortağı olarak görüyor, onları da bu tavırlarından vazgeçmeye davet ediyoruz. Aralık 2013'te Abdülkadir Molla, Nisan 2015'te Muhammed Kamaruzzaman daha önce Bangladeş'in dikta rejimi tarafından idam edilmişti. Cemaat-i İslami Partisi Lideri Ghulam Azam ise hukuksuz bir şekilde ömür boyu hapse mahkûm edilmesine dayanamayarak 92 yaşında hapishanede Hakk'a yürümüştü." dedi.

"İslam dünyası ve uluslararası kamuoyu idamları seyretmekle kalıyor"

Bangladeş rejiminin Cemaat-i İslami'nin geri kalan liderlerini idam sehpasına göndermeye hazırlandığını söyleyen Ergin, "Bangladeş'te Şeyh Hasina diktası hukuksuz, temelsiz ve uyduruk bir mahkeme ile tek suçu 1971'de Pakistan'ın bölünmesine karşı çıkmak olan parti liderlerini idam sehpasına gönderiyor. Ne hazindir ki hem İslam dünyası hem de uluslararası kamuoyu ise idamları seyretmekle kalıyor. İslam coğrafyasında yaşanan insanlık dramlarının, haksızlık ve hukuksuzluklarının Batı'nın dikkatini çekmemesi şaşırtıcı değildir. Ancak şu bilinmelidir ki göz yumulan bu dramlar, hukuksuzluklar, insanlık suçları bumerang gibi bir gün buna göz yumanları da vuracaktır." açıklamasında bulundu.

"Bu hukuksuzluğa derhal son verilmelidir"

"İnsanlık ailesine düşen, dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın, kim tarafından yapılırsa yapılsın tüm hukuksuzluklara, insanlık suçlarına karşı çıkmaktır" diyen Ergin açıklamanın devamında şunları söyledi: "Memur-Sen ailesi olarak, Bangladeş'teki Tiyatral Savaş Suçları Mahkemesi'nin verdiği idam kararlarını kınıyoruz. Bu kararların bir an önce durdurulmasını bekliyoruz. Bangladeş rejimini akl-ı selime davet ediyoruz. Bangladeş'in iç huzuruna zarar veren, ülkede ayrışmaya neden olacak olan idam kararlarını protesto ediyoruz. Bangladeş halkının yanında olduğumuzu buradan haykırıyoruz. Uluslararası kamuoyuna, insan hakları örgütlerine ve Bangladeş rejimine bu hukuksuzluğa derhal son verilmesi çağrısında bulunuyoruz." (M. Fatih Akgül- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler