Başbakan Yıldırım: Daha 6-7 Ekim’in hesabı duruyor

Başbakan Binali Yıldırım, HDP milletvekillerinin açıklamalarını hatırlatarak “Daha onların söylediği 6-7 Ekim’in hesabı duruyor, önce o hesabı verecekler, sonra da bu büyük büyük laflar etmenin ne demek olduğunu görecekler.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Ankara'da İçişleri Bakanlığı tarafından Vilayetler Evi'nde düzenlenen Valiler Toplantısı'nda konuştu.

"Bizim için nicelik 17-15 Aralık sonrasıdır"

FETö darbe girişimi ile birlikte açığa alınan çok sayıda kamu görevlisinin olduğunu hatırlatan Başbakan Yıldırım, "Kamu için ciddi sayılabilecek bir tasfiye yapılıyor. Burada zaman zaman titiz davranılmadığı, yaş ve kurunun bir arada yandığı şeklinde şikâyetler geliyor. İntikam duygusuyla değil adaletle hareket edeceğiz. Bu mesaj karar veren herkesedir. Biz her dairede, her kurumda inceleme yapacak şansa sahip değiliz. Bizim sizlerin adaletinize güvenmekten başka şansımız yok. Kılı kırk yaracaksınız. Burada ölçümüz belli. Bizim için nicelik 17-15 Aralık sonrasıdır. O günden sonra bu örgütle irtibatı olan varsa bunların masum görülmesi asla düşünülemez." dedi.

Kamuda görevde almalar

Görevden almalar konusunda yapılması ihtimal haksızlıklara karşı bir nevi bir kriz merkezinin oluşturulması gerektiğini ifade eden Yıldırım, "Bu konularda kendisine haksızlık yapıldığını söyleyen, sizin tespitleriniz varsa bir birim vasıtasıyla toplayın. Yanlış hesap Bağdat'tan döner. Adalete, hukuka uymayan bir iş varsa, bu çalışmalar tamamlandıktan sonra dönüp bakılacak ve yapılan yanlışlar düzeltilecek. Baştan yüzde 100 doğru yapılamayacağını kabul ettik. Çünkü örgüt kapalı, saydam değil. Tespitte bize zorluk çıkarıyor." diye belirtti.

"Emniyete ne kadar önem veriyorsanız jandarmaya da önem verin"

OHAL'le jandarma ve sahil güvenliğin İçişlerine bağlandığı hatırlatan Yıldırım şöyle konuştu: "Bu taşrada hissedilmedi. O yüzden oradaki sevk ve idarede bu hususu gözden uzak tutmayın. Emniyete ne kadar önem veriyorsanız jandarmaya da önem verin. İkisi bir olunca yönettiğiniz ildeki asayiş çok daha rahat bir şekilde sağlanacak. Bu kurumlar arasında bir uyumsuzluk çıkarsa, o zaman zafiyet var demektir, büyük sıkıntı kapıda demektir. Bu konulara dikkat etmenizi istiyorum. Zamanı etkin kullanacaksınız, terörle mücadelede daha hızlı ve esnek hareket edeceksiniz."

"Yeni bir sürece girdik"

Yıldırım, "Terörle mücadelede yeni bir sürece girdik. Bu sürecin adı savunma değil, taarruz. Bir hudut kapılarımızı emniyete alacağız. Dışarıdan girişleri önleyemezsek sızlanmanın anlamı yok. Hiçbir mazeretimiz olmayacak. Hudut kapısı dışındaki her geçiş düşman geçişidir anında karşılık verilecek. Hudut kapısı olmayan her geçiş gayrikanuni geçiştir, suçtur, gereği neyse yapılacak. Nasıl düşman saldırırsa karşılık veriliyor, bu da öyle. Anında gereğini yapacaksınız. Yaz kış enselerinde olacaksınız gerekirse onların yöntemleri ile mücadele edeceksiniz.

"Daha onların söylediği 6-7 Ekim'in hesabı duruyor"

HDP'li milletvekillerinin, belediyelere kayyım atanmasına ilişkin açıklamaları ve ifadeye çağrılmalarına değinen Başbakan Yıldırım, "Terörle iltisaklı parti çıkmış, ‘Efendim işte bu belediyelere falan ilişirseniz, şöyle yaparsanız böyle yaparsanız sivil direniş başlatacağız!' Kardeşim, Türkiye hukuk devleti, hiç kimse kusura bakmasın, hiç kimse hukuktan üstün değildir. Sıfatı ne olursa olsun, öyle dışarıdakilerin sırtını sıvazlamakla, üç beş tane silah ellerine vermekle kendilerini bu büyük devlete, bu büyük millete kafa tutacaklarını mı zannediyorlar? Kusura bakmasın, daha onların söylediği 6-7 Ekim'in hesabı duruyor, önce o hesabı verecekler, sonra da bu büyük büyük laflar etmenin ne demek olduğunu görecekler. Türkiye bir hukuk devleti, hukuk devletinin gereği yapacak. Mahkeme çağırıyorsa, tıpış tıpış gelip ifadesini verecek, yağma yok." diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler