​İstanbul Teknik Üniversitesi Araştırma Görevlisi Neşe Nur Akkaya, Nişantaşı'nda, başörtülü olduğu gerekçesiyle Eray Çakın isimli şahıs tarafından darp edildi.

Olay, dün öğle saatlerinde İstanbul Nişantaşı’nda bulunan Mıstık Parkı'da meydana geldi.

Edinilen bilgilere İstanbul Teknik Üniversitesi Araştırma Görevlisi Neşe Nur Akkaya kız arkadaşıyla parkta oturduğu sırada Eray Çakın isimli şahıs yanlarına yanaştı.

Çakın, “Burada ne işiniz var, siz ve sizin gibileri istemiyoruz. Gidin başka yerlere, çok parkta oturmak istiyorsanız, Gaziosmanpaşa’ya gidip oturun.” diyerek önce sözlü saldırıda bulundu.

Saldırgana tepki gösteren Akkaya, “Rahatsız oluyorsan, sen gidip başka bir yerde oturabilirsin.” diyerek tepki gösterdi.

Saldırgan Eray Çakın elindeki termosu Neşe Nur Akkaya’ya vurup art arda yumruk attı. Akkaya aldığı darbelerle yere düşüp yığıldı.

Akkaya’nın saldırı nedeniyle bir müddet geçici körlük yaşadığı, ardından kaldırıldığı hastanede tedavi alındığı belirtildi.

Hastaneden darp raporu alan Akkaya saldırgan şahıstan şikâyetçi oldu.

Saldırgan gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı

Yapılan ihbarın ardından saldırgan Eray Çakın gözaltına alınırken verdiği ilk ifadede, Neşe Nur Akkaya’ya saldırdığını itiraf etti. Eray Çakın, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Saldırıyı Neşe Nur Akkaya’nın kardeşi Akif Akkaya sosyal medya platformu Twitter’dan duyurdu. Saldırganın serbest bırakılmasına tepki gösteren Akkaya “Bu şahıs elini kolunu sallayarak gezecek mi?” diye seslendi.

Üniversite saldırıyı kınadı

İstanbul Teknik Üniversitesi de yaptığı açıklamayla saldırıyı kınadı. Açıklamada, "Mimarlık Bölümü Araştırma Görevlimiz Neşe Nur Akkaya'ya yapılan çirkin saldırıyı kınıyoruz. Nefret söylemiyle başlayan ve ardından fiziksel şiddete varan davranışlarıyla akademisyenimizi darp eden kişinin hak ettiği cezayı alması için bu olayın takipçisi olacağız." denildi.

Olayın ardından sosyal medya üzerinden Eray Çakın isimli şahsın hukuk önünde hesap vermesi gerektiğine dair her kesimden yoğun paylaşımlar yapıldı. #ErayÇakınTutuklansın tagı kısa sürede Twitter'da Türkiye gündemine girdi.

HÜDA PAR İstanbul İl Başkanı Güvendik'ten saldırıya tepki

Konu ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan HÜDA PAR İstanbul İl Başkanı İsa Güvendik, inanca yönelik yapılan çirkin saldırının cezasız kalmaması gerektiğini ifade etti.

Güvendik, " İstanbul'umuzda başörtülülere yönelik yapılan çirkin saldırıyı şiddetle lanetliyorum. İnancımıza yapılan her saldırının hukuk önünde hesabının sorulması gerekiyor. Saldırıların cezasız kalması hastalıklı zihniyetin daha da azgınlaşmasına neden olacaktır." ifadelerine yer verdi.

Güvendik, partisinin saldırıya uğrayan Neşe Nur Akkaya'nın ailesini arayarak geçmiş olsun dileklerinde bulunduklarını dile getirdi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler