“Batı ile Güney'in buluşması ayrı bir güzellik”

Kızıltepe Belediyesine danışman olarak atanan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, 18 kişilik bir heyetle Mardin’in Kızıltepe ilçesine gelerek bir dizi ziyaret ve açılış gerçekleştirdi.

Kızıltepe Belediyesine danışman olarak atanan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut ve Belediye Meclis üyesi Ersin Alpaslan'ın da aralarında bulunduğu 18 kişilik bir heyetle Mardin'in Kızıltepe ilçesine geldi.

Havayoluyla Mardin'e gelen Doğan ve heyetini, Mardin Havaalanı'nda Kızıltepe Belediye Başkan Vekili Kaymakam Ahmet Odabaş, AK Parti İlçe Başkanı Faruk Kılıç ile STK temsilcileri ve muhtarlar karşıladı. Kızıltepe Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş'la deneyimlerini paylaşmak ve Kızıltepe'de yapılan bazı hizmetlerin açılışlarını gerçekleştirmek için Mardin'in Kızıltepe ilçesine gelen Doğan, ilk olarak Kızıltepe Belediyesini ziyaret etti.

Doğan, ziyaretin ardından Odabaş'la birlikte Belediye Toplantı Salonunda ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Odabaş, yaptığı konuşmada, İzmit Belediyesinin Kızıltepe Belediyesiyle kardeş belediye olduğunun tebliğ edildiğini hatırlatarak yaptığı ilk işlerden birinin Nevzat Doğan'ı ziyaret etmek olduğunu aktardı.

Odabaş, "Elimizden geleni yapmak istiyoruz. En büyük desteği ağabeyimiz Nevzat Doğan'dan alıyoruz. Kendisine maddi ve manevi desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyoruz. Bize maddiyatla ölçülemeyecek çok büyük manevi destekleri oldu. İzmit Belediyesinin sosyal belediyecilik anlayışından oldukça fazla yararlandık." dedi.

İlçede yaptıkları hizmetlere ilişkin bilgi veren Odabaş, "İlçemizde iki adet çorba çeşmesini açtık. TOKİ'de 15 dönümlük alanın mesire yeri yapılma çalışmaları sürüyor. Burada bisiklet yolu, ağaçlandırma yapılacak. Çimlendirme çalışmaları devam etmektedir. Cumhuriyet Meydanı'nın da ışıklandırma çalışması hızla sürüyor. 300 bine yakın nüfusumuz var ama kapalı pazar yerimiz yok. Semt pazarının yapılmasına yönelik projeler şu anda Belediyemizin garajı olarak kullanılan yerde İzmit Belediyemiz tarafından hazırlanmakta. 20 bin adet Kızıltepe Çocuk Dergisi basıldı. 15 bini, geçtiğimiz gün dağıtıldı. Çok başarılı bulduğum bir dergi. Bugün örnek okullarda dergimizin dağıtımını yapacağız. İzmit Belediyesi muhtarlarımızı da iki gün boyunca ağırlamışlardır. 20 yılda, belediyecilik adına o kadar az işler yapılmış ki. 90 muhtarımız kaldı, onları da İzmit'te hizmetleri yerinde görmek için göndereceğiz." şeklinde konuştu.

İzmit Belediye Başkanı Doğan ise Kızıltepe'ye 18 kişilik bir heyetle geldiklerini belirterek, "Güzide bir ilçemiz. Anadolu'daki birçok ilden büyük bir ilçemiz. İzmit de batıda farklı özellikleri olan bir yer. 'Batı'nın, 'Güney'in buluşması ayrı bir güzellik. Kızıltepe demek İzmit demektir, bizim için hiçbir farkı yok. Daha önce ekiplerimizi buraya göndermiştik. Burada belediyecilik yapmak kolay değil. Bizlerin katkısı oluyorsa o bizim için büyük mutluluktur. Bizim bir cep sineması açmamız, bizim yavrularımızı mutlu etmemizdir. Onlar bizim de evlatlarımızdır. özellikle alanlarda çevre düzenlemesi konusunda fikir birliği içerisindeyiz. Bol bol ağaç ekelim, alanları yeşertelim. Fidanlar yaşamalı, yeşermeli. Ağaç dikimlerini de yapacağız." ifadelerini kullandı.

Doğan, "Şehrimizi biraz da estetik hale getirmeye de çalışacağız. Şehre estetik katacak mobilya çalışmaları da bir taraftan yürütülüyor. Biz şehrimizi seviyoruz. Biz gerçekten ayrı bir kardeşlik bağlarıyla bağlıyız. Yüzyıllar boyu tasada, kıvançta etle kemik gibi olmuşuz. Son 15 yılda her alanda çok iyi noktalara gelindi. Bu yapılanmadan sonra başkanımızın hizmet heyecanıyla güzel mesafeler alınacak. Kazanan Kızıltepeliler olacak. Bizler hizmetinizdeyiz. Yeter ki Kızıltepe'deki çocuğumuz milletimize hayırlı insanlar olsun. Ekiplerimizle adeta bir aile olduk. Biz sizlerin emrinizdeyiz. Kızıltepe'nin hizmetindedir İzmit. İzmit halkı sevgisini buraya getirdi." diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Doğan ile Odabaş, Cumhuriyet Meydanı'na gelerek burada vatandaşlara çorba çeşmesinden ikramda bulundu, ardından esnaf ziyareti gerçekleştirdiler.

Cumhuriyet Meydanı'na vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Doğan, ilçenin ihtiyacı olan hizmetleri halka sunacaklarını ifade etti.

Doğan ve Odabaş, daha sonra İnkılap İlkokulu'na geçerek yeni basılan Kızıltepe Çocuk Dergisini öğrencilere dağıttı. Nusaybin yolu üzerindeki orta refüjde fidan dikimi gerçekleştiren Doğan ve Odabaş, ardından Kızıltepe Belediyesi Hanımeli Kadın Merkezinde Cepsin (çocuklar için cep sineması) açılışını yaptılar.

Doğan ile Odabaş, son olarak Kızıltepe Devlet Hastanesine geçerek burada Yeni Doğan Servisi ile Çocuk Servisini gezip annelere çeşitli hediyeler verdiler. (Mehmet Aslan- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler