Gaziantep'te katıldığı bir programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Batının sömürge ve zulümlerini unutmamak gerektiğini söyledi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gaziantep'e gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Gaziantep Medeniyet Buluşmaları, Din ve Medeniyet" programına katıldı.

Programa Görmez'in yanı sıra Bosna Hersek Gorajde Müftüsü Remziya Bitiç, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilçe belediye başkanları, HÜDA PAR İl Başkanı Mehmet Nakşi Erat, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri ile kamu kurumlarının yöneticileri katıldı.

Batı'nın İslam coğrafyası başta olmak üzere dünyada yaşattığı sömürge ve zulümlerinin unutulmaması tavsiyesinde bulunan Görmez, "Elimizde kullandığımız bütün araçlar, Batı medeniyetinin ürünü olarak ortaya çıktı. Ancak yüzyılın başında Batı medeniyetinde büyük bunalımlar da başladı. İki büyük dünya savaşı yaşandı. Batı'nın sömürgelerini, sömürgelerin de meydana getirdiği zulümleri asla unutmamak lazım." dedi.

Görmez, "Ancak bilgi ve teknolojide ilerlerken medeniyet bir şeyi ihmal etti. Mümkün olduğunca dine mesafe koyarak, bilgi ve teknolojide ilerlemek istedi. Ancak böyle yapınca da medeniyet kendisine tarih sahnesinde süreklilik kazandıracak ruhunu kaybetti. O ruh olmazsa bilgi ve teknoloji anlamında istediği kadar ilerlesin. Ama insanı kaybedersiniz. Böyle olursa insanı makineleştirirsiniz, o zaman da çok daha büyük problemler başlar. Batı; medeniyetini, yükselişini, dine mesafe koyuşunu, sekülerizm, dünyevileşme ve sonra o değerlerden yavaş yavaş kopuş ile kaybetti. Bunu sadece ben söylemiyorum. Bütün bunları akıllı bilim adamları yüksek bir sesle bağırarak söylediler. Hepsi 'Biz çöküyoruz' dediler. Ancak bunları ayakta tutan bir şey vardı. Beşeri hukuk normları, müeyyideler ve kurdukları sistemleri. Bunları bir süre daha ayakta tuttu. Şimdi gelinen noktada İslamofobi, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığı, öteki üzerinden yeni öfkeli bir kimlik inşa etmesi son dönemde her geçen gün duyuyoruz. Gelişmeleri her gün hepimiz takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"Müslümanlar tarihte umut olmaya devam etmişler"

Müslümanların, medeniyetleriyle insanlığa umut olduğunu dile getiren Görmez, sözlerine şöyle devam etti: "İslam medeniyeti yeryüzünün kıyamet sabahına kadar son büyük hakikatini getiren büyük medeniyet. Tarihte büyük bunalımlar olmuştur. Müslümanlar daima tarihte umut olmaya devam etmişlerdir. Din ve medeniyet birbirinden bağımsız düşünülemez. Medeniyet eğer bir cesede benzetilecek olursa o cesedin ruhu, özü, hakikati, tarih sahnesinde o cesede süreklilik kazandıracak değerler bütünü İslam dini olmuştur. İslam medeniyeti tarihte de pek çok zorluklarla karşı karşıya kalmıştır."

"Afrika'nın kararmış idraki İslam'ın merhametiyle aydınlandı"

Görmez, İslam dininin, insanlığın muhtaç olduğu yüce değerlerle bütün dünyaya yayıldığına değinerek, "İslamiyet Resulü Ekrem'in vefatından kısa bir süre sonra dünyanın en ücra köşelerine nasıl gitti? Zannedildiği gibi İslamiyet'in yayılışı kılıçla, şiddetle, savaşla değildi. Bağrında taşıdığı rahmetle, insanın muhtaç olduğu o yüce değerlerle yayıldı. Afrika'nın o kararmış idraki İslam'ın merhameti ile aydınlandı." şeklinde konuştu.

"önemli olan farklılıkları tefrikaya dönüştürmemektir"

Farklılıkların tefrikaya dönüştürülmemesi gerektiğini sözlerine ekleyen Görmez, "İnsanı bütün olarak gören, ötekiyle de doğru ilişkiler kurmuş bir geleneğimiz ve medeniyetimiz var. Bunu kaybetmemeliyiz. Bu medeniyeti ilimle, bilimle beslemeliyiz. Televizyonlardan, sosyal medyadan veya çeşitli mecralardan herkes bir anlayış inşa etmeye çalışıyor. Bunun üzerinden gruplar oluşturuluyor. Bu konuda çok dikkatli olmamız gerekir. Bunun üstesinden ancak ilimle, hikmetle, marifetle gelebiliriz. İnsanlar farklı inanışlar taşıyabilir. Rabbimiz hepimizi farklı yaratmıştır ama önemli olan bu farklılıkları tefrikaya dönüştürmemektir." ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan Vali Yerlikaya ile Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ise organizasyonu geleneksel hale getirmek istediklerini söyledi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler