Batman Çayı’nda kaybolan gençler hâlâ bulunamadı

​Serinlemek için Batman Çayı'na girip kaybolan gençler hâlâ bulunamadı.

Serinlemek için Batman Çayı’na giren 3 gençten 2’si kaybolmuş bir kişi kendi çabasıyla kurtulmuştu. Kaybolan gençlerin aranması için olay yerine sevk edilen AFAD ekipleri, suya dalma yetkileri olmadığı gerekçesiyle yüzeyde arama yaptılar.

Saat 17.00 sıralarında Batman Çayı'na giren 3 gençten Emrullah Eripek (14) kendi çabasıyla boğulmaktan kurtulurken, kardeşi Ercan Eripek (17) ile dayısının oğlu Serkan Kurum (19) ise suda kayboldu.

Yaklaşık 3 saat arama yapan AFAD ve UMKE ekipleri, arama yaparken gençlerin aileleri ile vatandaşlar çaresizce ekiplerin çalışmalarını izledi. Ekiplerin suya dalma yetkileri olmadığı gerekçesiyle, Ekiplerin dalma yetkileri olmadığı gerekçesiyle arama çalışmalarına katılmak için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sualtı Arama ve Kurtarma Ekipleri gelmesi beklendi. Ekipler geldiğinde ise karanlık çöktüğünden bir iki dalıştan sorar dalgıçların arama kurtarma çalışmalarına ara verildi.

Batman AFAD yetkililerin suya dalma yetkililerinin olmamasına tepki gösteren kaybolan gençlerden Ercan’ın amcası Nizamettin Eripek, ekipler, arama kurtarma çalışmalarına katılamayacaksa burada olmalarının anlamsız olduğunu söyledi.

Eripek, “3 çocuk buraya gelmiş bir kişi kurtulmuş 2 kişi suda boğulmuş. Kurtulan çocuk telefon açarak haber vermiş. Olay oldu, hatalar eksikler olabilir. 50 metrekarede 2 tane çocuk var onları çıkaramıyorlar. Fazla akıntı yok ama çocukları çıkaramıyorlar. AFAD ekipleri, emniyet dalma yetkilerini ellerinden aldıklarını söyleyerek dalmıyorlar. Onun için bir şey yapamadıklarını söylüyorlar. Diyarbakır, Van veya Tayvan’ı bekliyorsa bizim AFAD burada ne yapıyor. Yarın daha büyük bir afet olduğunda nasıl yapacaklar. Siyasi partilerin çocukları olsaydı böyle olmazdı.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)  

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler