Batman İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı

Batman İl Koordinasyon Kurulu'nun 2019 yılı 2'nci toplantısı, Batman Valisi Hulusi Şahin başkanlığında yapıldı.

Batman Valisi Hulusi Şahin başkanlığında Valilik Konferans Salonu'nda saat 14.00'te gerçekleştirilen 2019 yılı 2'nci Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda 16 kuruluşa ait 200 projenin son durumu masaya yatırıldı.

Şahin, toplantıda yaptığı açılış konuşmasında, Batman'da yapılan ve devam eden kamu yatırımları hakkında açıklamalarda bulundu.

Şahin, "Bu projelerin toplam tutarı 3 milyar 862 milyon 789 bin TL olup, bu projeler için 2019 yılı 2'nci dönem itibari ile bir milyar 788 milyon 511 bin TL harcama yapılmıştır. 2019 yılına ayrılan ödenek tutarı 431 milyon 683 bin TL'dir. Bu ödeneğin 176 milyon 847 bin TL'si harcanmıştır. Yapılan harcamalara göre nakdi gerçekleşme oranı yüzde 32,52, fiziki gerçekleşme oranı yüzde 36,22'dir." dedi.

Yatırım programında bulunan 16 kuruluşa ait 200 projenin durumlarını açıklayan Şahin, "26'sı biterken, 114 projede ise çalışmalar devam ediyor. 43 proje ihale aşamasında olurken, 17 proje ise başlayamayan proje olarak kayıtlarımıza geçmiştir. İlimiz yatırımlarının genel sektörel değerlendirmesini yaptığımızda ise sektörlere göre projelerin dağılımı yapılan yatırımlar içerisinde tarım 29, ulaştırma 24, diğer kamu hizmetleri 35, madencilik 5, enerji 36, eğitim 47, sağlık 17 ve yükseköğretimde 7 proje olarak karşımıza çıkmaktadır." ifadelerini kullandı.

Toplantıda söz alan Batman Belediye Başkanı Mehmet Demir, belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Söz alan Batman Üniversite Rektörü Profesör Doktor Aydın Durmuş ise şunları kaydetti:

Batman Üniversitesi Batı Raman Kampusu girişinde sol tarafta 37 dönüm arsa teknoloji geliştirme bölgesi oluşturacağız. Teknoloji geliştirme bölgesi bölgemizde ilk olacak. Üniversitemizin mühendislik alanı geniş olduğu için Sanayi Bakanlığı tarafından teknokentin kurulması bizim üniversitemize verdiler. Sayın valimizin önderliğinde biz araziyi projelendirmesini her şeyini bakanlığa yolladık. Sanayi Bakanlığımız bu proje için 3 buçuk milyon lira bize ayırdığını belirtti. Bu yatırım ile ilgili yapım çalışmalarına hemen başlayacağız. Teknokentin bölgemizde sanayinin gelişmesine çok büyük katkısı olacak.

Toplantıda, il ve ilçelerdeki sorunlar ile buralara yapılan yatırımlar masaya yatırılarak görüş alışverişinde bulunuldu. (Mehmet Sait Çelik-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler