“Batman Üniversitesinde 60 ülkeden 125 öğrenci var”

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, üniversitelerinde 60'a yakın ülkeden 125 misafir öğrencinin öğrenim gördüğünü belirtti.

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, üniversitelerinde öğrenim gören Afrikalı öğrencileriyle sahur yaptı.

Öğrencilerin evlerine misafir olup, beraber sahur yapan Durmuş, Afrikalı öğrencilerin Osmanlı'nın emaneti olduğunu söyledi.

Durmuş, öğrencilerle aynı sofrayı paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

Bu gece çat kapı yaparak misafir öğrencilerimizin sofrasına konuk olduk. Osmanlı'nın bize emanet ettiği kardeşlerimizin sofrasında aşlarını paylaştık. En güzel sahurlardan birini yaşadım. Çünkü insan kardeşleriyle mutludur.

Bu öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde Türkiye'nin gönül elçileri olacağını belirten Durmuş, en güzel şekilde ülkelerinde Türkiye'yi tanıtacaklarını dile getirdi.

60 ülkeden 125 öğrenci

Durmuş, Batman Üniversitesi'nde 60'a yakın ülkeden 125 misafir öğrencinin öğrenim gördüğüne işaret ederek, "Bu öğrencilerimizin çoğunluğu Mısır, Suriye, Çad, Sudan ile Ortadoğu ülkelerinden gelenler oluşturuyor." diye konuştu.

Rektör Durmuş'a ziyaretinden dolayı teşekkür eden Çadlı öğrenci Muhammed Elemin Abdullah, "Rektörümüzün evimize gelmesi bizleri çok sevindirdi. Ülkemizde öğrenciler rektörleri senede bir ancak görür. Ama burada rektörümüzle aynı masada oturup, sahur yaparak dertleştik." ifadelerini kullandı.(Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler