Batman'da çiftçilere ceviz fidanı dağıtıldı

Batman’da yüzlerce çiftçiye 'Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi' kapsamında 24 bin ceviz fidanı dağıtımı yapıldı.

Batman merkez ve ilçelerinde kapama meyve bahçe sayısını arttırmak, çiftçilerin tarımsal gelirini yükseltmek, meyveciliğin gelişmesini sağlamak ve ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla "Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında çiftçilere, yüzde 70 hibe desteğiyle "chandler" cinsi 1 yaş üstü aşılı ceviz fidanı, düzenlenen törenle dağıtıldı.

Kozluk Kaymakamlığı önünde ceviz fidanı dağıtım törenine; Kozluk Kaymakamı Osman Bilici, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas, Kozluk İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Bahar Seyfioğlu, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Turgay Vural, teknik personel ve çiftçiler katıldı.

Kaymakam Osman Bilici, İl Müdürü Nurettin Kiyas tarafından çiftçilere temsili olarak fidanların dağıtımı yapıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas, merkeze 6 bin, Hasankeyf bin, Kozluk 7 bin, Beşiri 3 bin, Gercüş 3 bin ve Sason Yücebağ Belediyesine 4 bin olmak üzere toplamda 24 bin ceviz fidanı dağıtımı yapıldığını söyledi.

Her yıl çiftçilere destek vermek, gelirlerinin yükselmesini sağlamak amacıyla ceviz fidanı dağıttıklarını belirten Kiyas, Batman'ın ikliminin özellikle fıstık ve ceviz için yetiştiriciye uygun olması nedeniyle son yıllarda ciddi bir şekilde fıstık ve ceviz bahçelerinin kurulumuna çiftçilerden rağbet olduğunu kaydetti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler