Batman’da Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu

​KADEM Derneği Batman Şube Başkanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında kadınlarla ilgili sarf ettiği sözlerle ilgili suç duyurusunda bulundu.

KADEM Derneği Batman Şube Başkanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında Batman Cumhuriyet Başsavcılığına kadınlarla ilgili sarf ettiği sözlerle ilgili suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun ardından açıklamalarda bulunan KADEM Derneği Batman Şube Başkanı Adile Gürbüz, Kılıçdaroğlu’nun kadına yönelik şiddeti meşru göstermeye çalıştığını belirterek, "Kılıçdaroğlu’nun sözlerinden dolayı hakkında suç duyurusunda bulunduk. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü arefesinde Kılıçdaroğlu’nun şiddeti meşru sayan ifadelerini hepimiz dehşet ve esef içinde izledik.
Ülke siyasetinde rol oynayan, oynaması beklenen bir şahsın, kadına yönelik şiddetle mücadeleyi teşvik etmesi beklenirken ucuz politik gayeler güderek şiddeti meşrulaştıran sözler sarf etmesi asla kabul edilemez." dedi.

Şiddetin hiçbir gerekçesi, bahanesi ve açıklamasının olamayacağını vurgulayan Gürbüz, "Nefret ve ayrımcılık söylemine varan şiddet yüklü politik dil kullanmaktan yıllardır vazgeçmeyen Kılıçdaroğlu, Şubat 2015’te ‘işsiz olan eşin karısını dövebileceğini’ söyleyerek erkeği şiddete teşvik etmiş, 2016 yılında ‘kadınlardan korkan birisine erkek denemez’ ifadeleriyle kadınları aciz gören zihniyetini gözler önüne sermişti. Biz bu dehşet ifadelerinin etkisinden kurtulamamışken dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı hakkında hiçbir ahlaki değer sisteminde karşılık bulmayan yakışıksız sözler sarf etmişti. 2017 yılının nihayetine geldiğimiz şu günlerde ise ‘ekonomik sorunları olan erkeğin hıncını eşinden alabileceğini’ söyleyen Kılıçdaroğlu şiddeti meşrulaştıran bu açıklamasıyla bir kez daha cehaletini ve samimiyetsizliğini ortaya koydu. KADEM olarak kadınlara yöneltilen cinsiyetçi politik dili reddediyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu’nu kadın sorunlarını siyasete malzeme etmekten vazgeçip meşum sözleri dolayısıyla kamuoyundan özür dilemeye, topluma faydalı rasyonel siyaset yaparak kadın sorunlarına çözüm üretmeye davet ediyoruz." diye konuştu.(İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler