Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, son yağışlarla birlikte şu anda Batman için bir kuraklık tehlikesinin kalmadığını belirtti.

Türkiye genelinde yaşanan ve özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde etkisini gösteren kuraklık tehlikesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, İLKHA muhabirine, son yağan yağışlarla birlikte şu anda Batman için bir kuraklık tehlikesinin kalmadığını söyledi.

Yeterli yağışların olmaması nedeniyle barajlardaki doluluk oranının iyi bir seviyede olmadığını vurgulayan Doğan, barajların ve yer altı su kaynaklarının beslenmesi açısından ciddi bir yağışa ihtiyacı olduğunu kaydetti.

"Diğer illerde kuraklık devam ediyor"

Doğan, "Son yağışlarla ilgili Batman kuraklık açısından biraz rahatladı. Şu anda Batman'da çiftçilerimizin yağış açısından bir sıkıntıları yok. Yalnız ileriki zamanlarda ekinler açısından yine yağışlara ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle ilerde buğday, arpa ve mercimek için yağış olması gerekir. Ama Türkiye'nin diğer illerinde kuraklık devam ediyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ciddi bir kuraklık var. Ama şu anda Batman için bir kuraklık tehlikesi kalmadı." diye konuştu.

"Özellikle bu yıl Türkiye genelinde kar yağışı çok az"

Kentte şu anda kuraklık tehlikesinin atlatıldığını aktaran Doğan, "Barajlardaki doluluk oranı henüz istenilen seviyede değildir. Sebebi de yeterli bir yağışın olmamasıdır. Özellikle bu yıl Türkiye genelinde kar yağışı çok az. Batman'da da henüz kar yağmadı. Barajların ve yer altı su kaynaklarının beslenmesi açısından ciddi bir yağışa ihtiyacımız var. Ama ekinler açısından şu anda kuraklık tehlikesini atlatmış bulunuyoruz." dedi.

"Sulama alanlarımız yeterli değil, çiftçiler tedbir almalıdır"

Yağışların olmaması halinde tehlikenin devam edeceğini ifade eden Doğan, çiftçileri tedbir almaları konusunda uyararak, şunları söyledi: "Yağışlar yağmadığı takdirde tehlike devam edecektir. İleriki zamanlarda ürünlerin gelişim sağlaması için özellikle mart, nisan ve mayıs aylarında çok ihtiyacımız olacak. Batman merkez ve ilçeleriyle birlikte toplam sulanabilen arazi alanı 60-70 bin dönüm civarıdır ama bütün Batman'da ekilebilir alan bir milyon dönüm civarıdır. Dolayısıyla yağmur yağmazsa sulama kanallarıyla arazilere su verilmesiyle bir nebze kuraklık sorunu çözülebilir ama bu bütün Batman genelini düşündüğünüz zaman çok cüz'i kalır. Sulama alanlarımız henüz yeterli değil ama bir nebze de olsa yardımcı olur. Çiftçilerimizin kuraklığa karşı gerekli tedbirlerini almalarını istiyoruz ki zarara uğramasınlar." (M. Fatih Akgül - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler