Batman’da yaşam mücadelesi veren Suriyeli ailenin dramı yürek burktu

Suriye’de yaşanan savaştan kaçarak Batman’a sığınan Suriyeli bir ailenin Batman’da verdiği yaşam mücadelesi yürek burktu.

Suriye’de yaşanan savaştan kaçarak sığındıkları Batman’da derme çatma yıkık bir evde yaşayan 6 nüfuslu ailenin yaşam mücadelesi yürekleri burktu. Batman’ın Karşıyaka Mahallesinde ikamet eden Hamit Muhammed ailesi, yetkililerden ve hayırseverlerden yardım bekliyor.

Yaklaşık 7 önce Batman’a gelen ailenin mağduriyetini görüntüleyen İLKHA’ya açıklamada bulunan 4 çocuk annesi Dilan Kupti, imkânsızlıktan dolayı bu şekilde yaşamak zorunda kaldıklarını söyledi.

Kupti, eşi Hamit Muhammed’in sakat oluğundan dolayı çalışamadığını ve bundan dolayı durumlarının daha da kötü olduğunu belirtti.

“Mağdur ve muhtaçların dramına sessiz kalmayalım”

Batman İnsani Yardım Eğitim ve Kültür Derneği (Batman Umut Kervanı), Suriyeli ailenin durumunu yerinde tespit ettikten sonra imkânları ölçüsünde aileye yardımda bulundu.

Yapılan yardımdan sonra, Batman Umut Kervanı Genel Sekreteri Faysal Rüzgar, zaman zaman Suriyeli mağdur aileleri ziyaret komisyonlarıyla birlikte ziyaret ettiklerini, yaşam koşulları çok zor şartlarda geçmekte olduğunu, standartların çok gerisinde bir hayat sürdürdüklerine şahitlik ettiklerini açıkladı.

“Hamit Muhammed adlı 4 çocuklu Suriyeli perişan bir aile olduğunu gördük”

Rüzgar açıklamasının devamında Suriyeli ailenin içler acısı durumuna dikkat çekti ve “Son günlerde sosyal medyada dolaşan Suriyeli mağdur bir ailenin içler acısı durumlarına şahitlik ettik. Bunun üzerine tespit komisyonumuzla birlikte o evi ziyaret ettik. Karşıyaka Mahallesinde ikamet eden Hamit Muhammed adlı 4 çocuklu Suriyeli perişan bir aile olduğunu gördük. Yapılan inceleme neticesinde, ailenin elektrik borcunu ödemediğinden elektriği kesilmiş olup, sularının kesildiğini, su ihtiyaçlarının mahalle sakinlerinden temin ettiklerini, pencere camlarının kırık, kendilerini ısıtabilecek hiçbir şeylerinin olmadığını, üzerine oturabilecek herhangi bir halı ve yiyebilecek bir malzemenin olmadığını tespit ettik.” dedi.

Kendi imkânları dâhilinde Suriyeli aileye yardım ettiklerini dile getiren Rüzgar, “Bu çaresiz Suriyeli aile için imkânlarımız dâhilin de battaniye, halı, gıda malzemesi, kırmızı et ve bir miktar nakdi olmak üzere yardımlarımızı ulaştırdık. Bu aileye yaptığımız yardımlar belli bir süreye kadar ihtiyaçlarını karşılamaya yetecektir. Suriye’den buraya göç etmek zorunda kalan bu kardeşlerimize hayırseverlerle el ele verip üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Allah’a şükür, yaptığımız yardımlar neticesinde toplumun Umut Kervanına güvenle baktığını takdir ettiğini biliyor ve görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımın süt, bez ve giyecekleri yok”

Umut Kervanı adına Hayırseverlere çağrıda bulunan Rüzgar, şunları aktardı: “Mağdur ve muhtaçların dramına sessiz kalmayalım. Bu hem insani hem de İslami bir sorumluluktur. Gelin hep beraber bu hayırlı işe ortak olalım, el ele vererek mağdur ve muhtaç ailelerin sıkıntılarını gidermeye çalışalım.”

“Eşim sakat olduğundan bir iş yapamıyor”

Yaşadıkları yürek burkan dramı anlatan Dilan Kupti, yetkililere ve hayırseverlere seslendi. Kupti, “Halimizi görüyorsunuz. Eşim sakat olduğundan bir iş yapamıyor. Birçok kişi gelip durumumuzu yerinde gördü, ancak kimse bize yardımcı olmadı. Bugün bu kardeşlerimiz az da olsa bize yardımda bulundular. Allah hayırlarını kabul etsin. Her daim işleri iyi olsun. Bizim öncelikli ihtiyacımız yaşamımızı sürdürebilecek bir evdir. Bu evde yaşamak zor, evin pencereleri bile yok. Bunun yanında elektriğimiz ve suyumuzda yok. 4 küçük çocuğum var. Eşim çalışamıyor. Devletten destek bekliyoruz. Küçük çocuklarımın süt, bez ve giyecekleri yok. Bize yardım etmek isteyenler öncelikle çocuklarımıza yardım etinler.” şeklinde konuştu. (Mehmet Sait Çelik –İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler