Batman’daki çiftçilere fidan dağıtıldı

Batman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 41 çiftçiye 7 bin 600 adet ceviz fidanı dağıtımı yapıldı.

2015 yılı "Meyveciliği Geliştirme Programı" kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), birlikte ceviz dağıtım töreni düzenledi.

Törene; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas, Müdür Yardımcısı Halil Rüzgâr, DİKA temsilcileri, KTV Şube Müdürü M.Refik Yıldız, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Sadık Yalçın, Tarımsal Altyapı Şube Müdürü Kubilay Ateşal, ziraat mühendisleri ve çiftçiler katıldı.

Batman merkez ve ilçelerinde kapama meyve bahçesi sayısını artırmak, çiftçilerin tarımsal gelirini yükseltmek, meyveciliğin gelişmesini sağlayarak Batman'ın ekonomisine katkıda bulunmak için yürütülen "Meyveciliği Geliştirme Projesi" çerçevesinde gerçekleştirilen ceviz fidanı dağıtımı, Batman Tarım Kredi Kooperatifi sergi alanında yapıldı.

Proje için yapılan törende 41 çiftçiye 7 bin 600 adet açık köklü sertifikalı ceviz fidanı dağıtımı yapıldı.

Dağıtımı yapılan ceviz fidanı maliyetinin yüzde 70'lik kısmı, (DİKA) tarafından finanse edilen proje ile Batman ve 5 ilçesinde 475 dekar alanda 41 bahçe tesis edilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas tarafından bir çiftçiye temsili olarak meyve fidanlarının takdimi yapıldı.

Fidan dağıtımıyla birlikte, ziraat mühendisleri tarafından, çiftçilere fidan dikimi tekniği ve bakımı ile ilgili bilgiler verildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler