Bayram tatilinde yaşanan trafik kazalarında 122 kişi hayatını kaybetti

İçişleri Bakanlığı, 10 günlük bayram tatili süresince meydana gelen kazalarının bilançosunu açıkladı. Buna göre meydana gelen kazalarda 122 kişi hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 10 günlük bayram tatilinde meydana gelen trafik kazalarında 122 kişi hayatı kaybetti.

Karayollarında, 2016 yılındaki Kurban Bayramına göre pik saatler esas alındığında bu bayramdaki araç yoğunluğunda yaklaşık yüzde 20 oranında artış olduğu belirtilen açıklamada, yaklaşık 53 bin trafik personelinin görev yaptığı ifade edildi.

Bu yıl ki Kurban Bayramında yaşanan araç yoğunluğunun son yılların en fazlası olduğu tespit edilirken, vatandaşların bayram tatili öncesi, süresi ve sonrasında güvenli bir yolculuk yapabilmesi amacıyla alınan tedbirler ve uygulamalar hakkında şu bilgiler verildi:

- Bu bayram için diğer bayramlarda görevlendirilen ekip ve personel sayısı iki katına çıkarılmış, toplamda 6.635 ekip ve 52.936 personel görevlendirilmiş, trafik ekiplerinin sorumluluk alanlarında ve denetim noktalarında ETKİNLİĞİ ve GÖRÜNÜRLÜKLERİ öne çıkarılmıştır.

- 24.08.2017 ve 03.09.2017 tarihlerinde jandarma ve polis trafik ekiplerince müşterek olarak Türkiye Trafik Güvenliği Denetimi (5) ve (6) gerçekleştirilmiştir. İki denetimde 353.963 araç/sürücü denetlenmiş, 34.054 ceza uygulanmış, 6.026 araç trafikten men edilmiş, 144 sürücü belgesi geçici olarak geri alınmış, 9 çalıntı araç, 164 aranan şahıs yakalanmıştır. 

- İçişleri Bakanlığımızca, bayram süresince kazaların azaltılması amacıyla yoğun bir kamuoyu bilgilendirme faaliyeti yürütülmüş, bu kapsamda tüm GSM operatörleriyle mola noktalarında ve navigasyonlar (Yandex) aracılığıyla kazaların yoğunlaştığı bölgelerde (1.800 noktada) uyarıcı mesaj gönderilmiştir.

- Bakanımız Sayın Süleyman Soylu tarafından, köşe yazarları ve görsel medya kurumlarına ‘FRENE DEĞİL, KURALA GÜVEN’ içeriğiyle trafikte farkındalığı artırmak amacıyla mektup gönderilmiş olup; 17 köşe yazarı 31 defa köşesinde yer vermiş, 10 haber sunucusu ekranlarında ‘FRENE DEĞİL, KURALA GÜVEN’ ile ilgili kampanyaya destek vermiş, ana haberlerde 207 defa trafik bilgilendirme haberleri yer almıştır.

- Araç içerisinde kemer takmayla ilgili (özellikle arka koltukta) sosyal medyada farkındalık oluşturulmuştur.

- Trafik güvenliğine yönelik 33 kamu spotu hazırlanmış, ulusal/yerel TV kanallarında ve sosyal medyada yayınlanmıştır.

- 69 ilde 291 adet maket/model trafik ekip aracı güzergâha yerleştirilerek trafik denetimlerinde ALGILANAN YAKALANMA RİSKİ DUYGUSU’nu artırmak amacıyla kullanılmıştır.

- 81 ilde, görünür bütün kavşaklar ve il, ilçe giriş çıkışlarında trafik kurallarına uyulmasını sağlamak amacıyla uyarıcı afişler asılmıştır.

- 24 güzergâhta otobüslere sivil yolcu olarak bindirilen 24 merkez personeli tarafından bindiği araç sürücüsü denetlenerek, ihlali görülen 9 sürücüye 12 adet ceza uygulanmıştır.

- 41 merkez personelinden oluşan 14 ayrı sivil ekip, tedbirleri ve ekipleri denetlemek üzere görevlendirilmiştir.

- 24 ilde 28 adet drone ile 110 saat trafik denetimi yapılarak, 525 adet kural ihlali bildirilmiştir.

- Trafik yoğunluğu olan 6 ilde 43 güzergahta 66 saat süreyle helikopter ile trafik denetimi yapılarak, 10 adet kaza, 52 adet kural ihlali bildirilmiştir.

- Karayolları Genel Müdürlüğünce işletilen 2.155 km otoyol ağında ortalama hız denetimi yapılmıştır

- Kazaların yoğun olduğu 20 güzergahta her 10 km’ye bir ekip görevlendirilmiştir.

- Bayram tatili süresince trafik polis ekiplerince 1.073.086 araç/sürücü denetlenmiş, eksikliği görülen 170.895’ine (%15,9) ceza uygulanmıştır.

- Trafik kazalarına dikkat çekmek amacıyla Bayram namazı hutbesinde vatandaşlara bilgilendirme yapılmıştır.

Paylaşılan verilere göre, kazaların oluş şekli ve zamanları incelendiğinde; kazaların çoğunluğu 18:00 – 22:00 saatleri ile 04:00 – 08:00 arasında gerçekleştiği tespit edildi.

Kazaların büyük bir çoğunluğunun tek araçlı, yoldan çıkma, refüj, banketlere ve duran araç/engel/cisme çarpma, savrulma şeklinde meydana geldiği kaydedildi.

Meydana gelen kazalarda kavşak kazalarının ve yayaya çarpma kazalarının önemli bir yer tuttuğu belirtildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan verilerde şu bilgiler dikkat çekti:

Kaza kara noktalarındaki ölümlü kaza sayısında düşüş

Alınan tedbirler sonucunda, kazaların yoğunlaştığı 20 güzergâhta daha önceki yıllarda meydana gelen kazalarda ortalama 10 vatandaşımız hayatını kaybederken, bu bayramda bu noktaların tamamında 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Motosikletli ölümlü kazalar 11’den 3’e düştü

Motosikletlerle ilgili yapılan uygulama ve alınan tedbirler sonucunda 2017 Ramazan Bayramı’nda motosikletli ölümlü kaza sayısı 11’iken bu bayram ölümlü kaza sayısı 3’e düşmüştür.

2016 normal günlerde günlük ortalama 20 olan ölümlü kaza sayısı bayramda 12’ye düştü

2016 yılının tümünde kazalarda günlük ortalama 20 vatandaşımız hayatını kaybederken, bu bayramda trafik yoğunluğu ve seyir süreleri artmasına rağmen alınan tedbirler sayesinde şu ana kadar elde edilen verilere göre günlük ortalama 12 vatandaşımız hayatını kaybettiği tespit edilmiştir.

Karayollarındaki araç yoğunluğu yüzde 20 artmasına rağmen ölümlü kazalarda ölüm oranında %15 düşüş oldu

Ayrıca, son dokuz yılda dokuz gün bayram tatili olan beş yılın Kurban Bayramı kazaları dikkate alındığında, 2017 yılı bayram tatili süresinde araç yoğunluğu bir önceki yıla göre yüzde 20 artmış olmasına rağmen kazalardaki ölüm oranında yüzde 15 bir azalma meydana gelmiştir.

Alınan tüm tedbirlere rağmen,  maalesef 10 günlük bayram tatili süresince meydana gelen kazalarda 122 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Bakanlığımızca, trafikte meydana gelen can kayıplarının azaltılması amacıyla günlük meydana gelen kazaların analizleri yapıldığı gibi, bu bayramda da meydana gelen kazaların analizleri ve alınan tedbirler gözden geçirilerek, önümüzdeki bayram dönemlerinde, trafik kazalarından kaynaklı yaralanmaları ve ölümleri azaltmaya yönelik ilave tedbirler planlanarak, bu yönde çalışmalar artırılacaktır. (Veysi Tezelci - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler