Bayramı tatilinde yaşanan kazalarda 103 kişi hayatını kaybetti

10-18 Eylül tarihlerini kapsayan 9 günlük Kurban Bayramı tatili içerisinde yurt genelinde 3 bin 129 trafik kazası meydana gelirken ,yaşanan kazalarda 103 kişinin hayatını kaybettiği, 7 bin 175 kişinin de yaralandığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması ve tatilin bitimiyle yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle trafikte aşırı yoğunluk yaşandığı belirtildi.

Bayram süresince vatandaşın daha huzurlu ve kazasız seyahat edebilmelerini temin etmek amacıyla gerekli trafik tedbirlerinin en üst düzeyde alındığının ifade edildiği açıklamada,

Ülke genelinde 281 bin 525 güvenlik personelinin görev yaptığı tatilin kazasız geçmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarının görsel ve yazılı basınla birlikte sosyal medyada da bir farkındalık oluşturduğu kaydedildi.

Açıklamada, radyo ve televizyon kanallarında konuyla ilgili kamu spotlarının yayınlandığı, sürücülerin dikkatli olmaları hususunda ise uyarıcı nitelikte 680 bin broşürün dağıtıldığı belirtildi.

Bayram tatili dönüşünde vatandaşların dikkatli olmaları konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da Cuma hutbeler verildiğinin dile getirildiği açıklamada alınan tedbirler sonucunda, vatandaşlarımızın ve sürücülerin duyarlı davranışları nedeniyle, yıl içerisinde normal bir günde 498 trafik kazası meydana gelmekte iken, bu bayramda yollarda trafik akımı yüzde 500 artmasına rağmen, alınan yoğun ve etkili tedbirlerle bu sayının yüzde 30 azalarak 348 olduğu ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Alınan tüm bu tedbirlere rağmen meydana gelen 3 bin 129 trafik kazasında maalesef 103 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 7 bin 175 kişi de yaralanmıştır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar dileriz." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler