Belediyeye tepki gösteren taksicilerden iş bırakma eylemi

Bingöl'de bazı taksiciler, Adaklı Belediyesi tarafından yeni ihale edilen 10 adet taksi plakasının iptali için bir günlük iş bırakma eylemi yaptılar.

Bingöl'ün Adaklı ilçesindeki bazı taksiciler, Adaklı Belediyesi tarafından yeni ihale edilen 10 adet taksi plakasına tepki göstererek, bir günlük iş bırakma eylemi yaptılar.

Adaklı ilçesinden kent merkezine araçlarıyla birlikte gelen taksiciler, bu ihalelerin iptali için bir günlük iş bırakma eylemi yaparak, kararın durdurulmasını istediler.

1 Nisan 2011'de dönemin Adaklı Belediyesi meclis üyelerinin kararıyla ilçenin Cumhuriyet Caddesi Atatürk Parkı önünde 5 adet, Adaklı Devlet Hastanesi önünde 5 adet olmak üzere toplamda 10 taksinin işe başladığını anlatan taksicilerden Kerim Erişgi, o dönem belediyenin taahhüt ettiği 2 noktaya taksi durağı yapılmadığını söyledi.

Geçmiş dönemde defalarca belediye başkanına, kaymakama ve basın aracılığıyla kendilerine taahhüt edilen durakların yapılmadığı gibi, Adaklı İlçe Belediye Başkanı Zeki Işık'ın 10 yeni taksi kararı alarak, aynı duraklar üzerinde ihale açtığını belirten Erişgi, "Daha önce yapılan ihale kapsamında bize verilen iki ayrı yerde durak sözü yerine getirilmedi. Belediye başkanı, verdiği bu sözü yerine getirsin. İsterse 50 yeni taksi ihalesini yapsın. Bizlerin yeri olmadığı halde aynı durak üzerinden, olmayan bir durak, 10 yeni taksi plakası ihalesi nasıl yapılıyor? Biz buna karşıyız. Adaklı ilçesinde 39 köy ve 172 mezra olmak üzere yaklaşık 10 bin nüfus var. Yeni taksi ihalesi şartnamesinde sadece Adaklı merkezde oturan şahıslar ihaleye girebiliyor. Biz buna karşıyız, bu durum eşitlik ilkesine uygun değil. Bunda bir rant mı var acaba? Bunu da öğrenmek istiyoruz." dedi.

Bingöl Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Ali Bayram'ı makamında ziyaret ettiklerini ayrıca Bingöl Valiliği ile AK Parti İlçe Başkanlığına da gideceklerini anlatan Erişgi, kendilerinin durduğu yere yönelik yeni taksi ihalelerini kabul etmediklerini sözlerine ekledi.

Taksicilerden Atilla Gürlük de açık ihaleye katılacak olan kişilerin Adaklı Belediyesi sınırları içerisinde ikamet etme şartına bağlanmasının eşitlik ilkesine uymadığını dile getirerek, şunları söyledi: "Biz, BESOB Başkanı Ali Bayram'a gittik, aslında hakkımızı onun savunması gerekir. Biz 10 taksici esnafı olarak onlara aidat veriyoruz. Biz buradayız, taksilerimiz çalışmıyor, sefil durumdayız. Her türlü zarardayız. 6 yıldır bize bu plakalar verilmiş, 6 yıldır duraksız çalışıyoruz. Bu bizim için zarardır. Durak olmayınca yolcular bizi bulamıyor. Hakkımızı istiyoruz. Var olan 10 adet taksi yeterlidir. Başkana 'İhtiyaç var mı?' diye soruyoruz. Bize 'Taksiye ihtiyaç yoktur, belediyenin paraya ihtiyacı var. Para için bunu yapıyoruz.' diyor. Para için yapıyorsun ama burada çalışanların ekmeğine mani oluyorsun. Belediye başkanı bize yardımcı olacağına ekmeğimize mani oluyor. Adaklı'nın nüfus kapasitesi belli, mevcut taksiler yeterlidir. Birçok sorun varken ve gelen her bir belediye başkanının sorunları çözmesi lazımken önümüze hep sorun çıkarıyorlar."

Işık: İlçemizin taksi ihtiyacı var

Konuyla ilgili görüştüğümüz Adaklı İlçe Belediye Başkanı Zeki Işık ise "Adaklı ilçemizin içinde taksi ihtiyacı mevcuttur. Biz, eski taksicilere kulübe vereceğiz. Yeni taksicilere ayrı bir yer vereceğiz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler