Benlerde ortaya çıkan değişimlere dikkat

Uzmanlar, benler de ortaya çıkan değişimlerin cerrahi müdahale gerektirebileceği konusunda uyarıyor.

Birçok insanda bulunabilen benler yani nevüsler; oluşumları, görünümleri ve takipleri açısından önem arz ediyor.

Konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulunan Dermatolog Dr. Yelda Bice, birçok benin, doğumdan itibaren mevcut olup kapladığı alan ve görünüm açısından zamanla değişiklikler gösterebildiğini söyledi.

Bice, "Benlerin görünümündeki bu değişiklikler her zaman aksi bir durumu göstermemekle birlikte takip gerekliliğini ön plana çıkarmaktadır. Benlerde büyüme ya da küçülme, renklerinde koyulaşma ya da açılma, kanama, tekrarlayan yara ya da tahribatın olması gibi durumlarda, benlerin özellikle incelenme ve bazen de cerrahi olarak alınmaları gerekebilmektedir." dedi.

Benler takip edilmeli

Benlerde ortaya çıkan değişimlerin kişiler tarafından gözlemlenmesi ve takip edilmesi gerektiğinin önemine değinen Bice, şunları kaydetti:

Benlere sahip bireyler bu açıdan kendi takiplerini yaptıkları gibi en azından yılda bir kez dermatoloji uzmanları tarafından dermatoskop dediğimiz benleri büyüterek inceleyen cihazlarla da takip edilmelidir. Bu değerlendirmelerin sonunda şüpheli bulunan nevüsler yani benleri cerrahi olarak çıkarabiliyoruz. Çıkarılan benleri de patoloji de inceleyerek tanılarını koyabiliyoruz.

"Uygun müdahaleyle iz kalmamaktadır"

"Toplumda bu konuda bilinen en büyük yanlış benlere dokunulmamalıdır şeklindedir." diyen Bice, "Ancak bu yanlış bir inanıştır. Yapı ve form olarak şüpheli bulunan benler mutlaka çıkarılmalıdır. Bununla beraber kozmetik açıdan kişiyi rahatsız eden ya da tahriş olabilecek bölgelerde olan benleri de şüpheli bulmasak da cerrahi ya da lazerlerle müdahale ederek alabilmekteyiz. Benlerin alınması sonrası izler, alınan bölge ya da benin büyüklüğüne ve kişinin yara iyileşmesine göre değişebilmektedir. Ancak uygun şekilde yapılan bu müdahalelerle bu ihtimal oldukça düşürülmektedir. Ayrıca tıpta kullandığımız yeni teknolojiler ile cerrahi ya da başka sebeplerle oluşabilen yara ve izlere lazerli uygulamalarla müdahale edip izleri azaltıp, daha az görünür hale getirebilmekteyiz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler