Bingöl'de eski yapıların yıkımına başlandı

Bingöl'de "2'nci Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi" kapsamında eski yapıların yıkımına başlandı.

Bingöl'ün merkez Kültür Mahallesi'nde yapılacak 2'nci Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi'nin hak sahipleriyle yapılan sözleşmenin ardından eski yapıların yıkımına başlandı.

Bingöl Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, "2'nci Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi" kapsamında hak sahipleri ile yapılan antlaşmanın ardından bir süredir yıkımı beklenen 3'üncü katlar olarak bilinen eski yapıların yıkımına başladı.

Proje alanında 1971 deprem konutlarının bulunduğu öğrenilirken, yapılacak çalışma ile 1971 Bingöl depreminin izleri de tamamen silinecek.

Söz konusu proje alanında 157 dönümde uygulanacak çalışma ile alanın altyapı ve üstyapısı komple yenilenecek.

Konutların iç oturma alanları en az 125 metrekare olacak ve toplam bin 174 konut yapılacak.

Bowling salonu, sergi salonu, sinema salonu, açık ve kapalı kafe ile restoranlar barındıran kültür merkezi ile yeşil alanlar, çocuk oyun alanları, spor alanlarıyla Bingöl'de yeni bir yaşam merkezi oluşacak.

2'nci etap çalışmasıyla bin 174 konut, 47 dükkân, 34 iş merkezi, bir butik otel ve kültür merkezi yapılacak.

Kentsel tasarım alanında 29 normal konut bloğu, 6 rezidans bloğu yerleştirilmiş 182 bin 100 metrekare konut alanı, 61 bin 890 metrekare ticari alan, 7 bin 200 metrekare kapalı otopark alanı öngörüldü. Tasarlanan her konut adasının fiziksel merkezlerinde yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlı ortak açık kullanım alanları tasarlandı.

Alanda hak sahiplerinin yanı sıra bölgenin ve etrafının prestijli, yapısal açıdan sağlıklı ve ekolojik konut ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, ekolojik sistem detaylı projeler oluşturulacak.

Eski yapıların yıkımına başlanılmasıyla ilgili Bingöl Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, toplamda bin 174 hak sahibinin olduğu proje kapsamında yeniden inşa için hak sahipleriyle sözleşme görüşmelerinin yüzde 93 tamamlandığı belirtildi.

Konutların 18 ayda tamamlanmasının hedeflendiğini bildiren yetkililer, hak sahiplerine kira yardımının önümüzdeki günlerde yapılacağını ifade ettiler. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler