Bingöl’de Yaz Kur'an kursları başladı

Bingöl’de bugün itibariyle başlayan yaz ku'ran kursları, yoğun ilgi görüyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bingöl İl Müftüsü Mecit Can, 15 Haziran’da başlayan kurs kayıtlarının 29 Haziran’a kadar süreceğini belirtti.

Okulların tatil olmasıyla birlikte çocuklara yönelik camilerde başlatılan yaz Kur'an kursları bugün itibariyle başladı. Yoğun bir ilginin olduğu gözlenen yaz Kur'an kurslarına yönelik açıklamalarda bulunan Bingöl İl Müftüsü Mecit Can, ailelerin bu konuda daha duyarlı olup söz konusu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Konuşmasının başında kurs hakkında genel bilgilendirmelerde bulunan Müftü Can, "22 Haziran 2015 Pazartesi günü başlayan 2015 Yaz Kur'an kursları bütün camilerde ve Kur'an kurslarımızda başlamıştır. İki yatılı Kur'an kursumuz başta olmak üzere 23 tane gündüzlü Kur'an kursumuz ile 196 camide 260 imam ve müezzin ile 40 tane kadrolu Kur'an kursu öğreticisi, 97 tane ek ders ücreti karşılığında gönderilen geçici personel olmak üzere toplam 397 personel tarafından 221 mekânda ders verilmektedir. 15 Haziran 2015 tarihinde başlayan 1. dönem kayıtları, 29 Haziran'a kadar devam edecektir." dedi.

İnsanların en hayırlısı Kur'an-ı öğrenen ve öğretendir'
Düzenlenen kursların ehemmiyetine de değinen Can, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın müftülükler vasıtasıyla, müftülükler üzerinden hem Türkiye hem de dünya genelinde yaptığı birçok hizmet vardır. Hakikaten de yapılan bu hizmetlerin hepsi birbirinden değerli hizmetlerdir. Ancak bu hizmetler arasında bir hizmet vardır ki bunun kıymeti hiçbir şeyle ölçülmez. Bu da Kur'an-ı Kerim eğitimidir. özellikle yaz Kur'an kursları, okula gitmeyen burada yeterli derecede Kur'an, camii yani o manevi havayı teneffüs etmeyen çocuklarımıza bu iki ayda verilen eğitimi ileri derecede önemsiyoruz. Bu gerçekten de çok çok önemli bir çalışma. Çocuklar böyle bir eğitimi yaz Kur'an kurslarında görebilme imkânı buluyor. İleriki yıllarda hafızasında kalacak tek şey o yaz Kur'an kursunda görüp yaşadığı manevi ortam ve teneffüs ettiği manevi hava olacaktır. Her şeyden öte sevgili peygamberimizin ‘Sizin en hayırlınız Kur'an-ı öğrenen ve öğretendir' şeklinde hadisi şerifleri var. Kur'an-ı öğrenmek ve öğretmek aslında Kur'an'ı sadece kelimat olarak öğrenmek değil onun verdiği asıl mesajı anlayıp anlatabilmektir. Çünkü Kuran'ın muhatabı yön verdiği dinlerdir. Size gelen bir mektubun içeriği ne kadar önemli olursa olsun, siz o mektubu açıp okumadıktan sonra hiçbir ehemmiyeti yoktur. Dolayısıyla Kur'an'ın mutlaka içine bakıp araştırıp öğrenmek lazımdır."

‘İnsanlık vahiyle yeniden inşa olacaktır'
Yok olmaya yüz tutan insanlığın ancak vahiyle yeniden inşa olabileceğini belirten Can, "Sıkıntılı olan dünyamızda tabir-i caizse manevi onarıma geçebilmek için Kur'an'ın verdiği mesajları çok iyi idrak edebilmemiz lazım. Yağmur sularının kurak bir toprak için değeri neyse vahyin de çoraklaşmış insan ruhları için ehemmiyeti odur. Bugün insanoğlunun yaşadığı en büyük kriz, vahiyle olan irtibatını kesmesinden kaynaklanmaktadır. Vahiy kanallarından manevi bir gıda alınamaması nedeniyle dünya bugün şiddete teslim olmuş durumdadır." diye konuştu.

‘Kursun Ramazan ayına denk gelmesi ayrı bir güzellik'
Can, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: "öte yandan yaz Kur'an kurslarının Ramazan ayına denk gelmesi ise ayrı bir güzellik bizim için. Çünkü Ramazan ayının kendisi zaten Kur'an ayıdır. Zaman zaman vaazlarımda da değindiğim gibi Ramazan ayını Kur'an'sız geçirmek insanlar için büyük bir kayıptır. Çünkü yüce Rabbimiz de Ramazan ayını bize Kur'an ile tanıtıyor. Ramazan ayını Kur'an'sız geçirirsek bunun hiçbir anlamı olmayacaktır. Bu yılki kurslarımızın Ramazan ayının başına denk gelmesi bir Kur'an ruhu ve Ramazan ruhunu birleştirerek bize apayrı bir tat vermiştir. Rabbim Ramazan ve Kur'an hürmetine memleketimizi, milletimizi ve tüm İslam âlemini her türlü kötülükten muhafaza buyursun."

Can, ailelere çağrıda bulundu
Konuşmasına ailelere çağrıda bulunarak son veren Can, "Bütün ailelere çağrımız şudur; bu yaz Kur'an kursları bir fırsattır. Yaz aylarında çocuklarımızın sağda solda boş yere vakit kaybetmeleri ve hassaten çocuklar için adeta bir musibete dönüşen internet bağımlılığı ile sosyal medya ortamında bulunan uygunsuz şeylerin tesirinden kurtulmalarının en büyük çıkış yollarından birisi de çocukları yaz Kur'an kurslarına göndermektir. Tüm ailelere esas çağrımızda şudur; çocuklarını yaz Kur'an kurslarına sadece göndermekle kalmasınlar. Çocuklarının bu saf, temiz, ilahi kaynaktan ne kadar beslendiklerini bizzat takip etsinler. Çocuklarımızı kurslara gönderdikten sonra bizzat cami hocaları ve kurs öğreticileriyle irtibata geçerek ne aldığını, ne alamadığını, nasıl yaptığını, kurstan ne kadar istifade ettiğini takip edelim. Bu süre zarfında çocuklarımıza ilgimizi gösterelim. Çünkü anne babanın gösterdiği ilgi oranında biz bu işi başarır ve daha ileri götürebiliriz. Netice itibariyle çocuğun hiçbir şey öğrenmese dahi o cami havasını teneffüs etmesi yeterli ilk etapta ama onunla yetinmemek lazım, ileriye doğru taşımakta fayda var diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı. (Nihat Kanat, Enis Ağırbaş - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler