Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2023 hedefleri doğrultusunda hayata geçirilen "Bir Milyon Amatör Denizci Projesi" Van'da da hayata geçirilecek.

Van'da düzenlenen toplantıda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2023'e kadar bir milyon vatandaşa denizcilik kültürünü aşılamayı hedefleyen proje start aldı.

Van İl Milli Eğitim Müdürlüğünde "Amatör Denizci Belgesi" ile ilgili bir toplantı yapıldı. Toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Deniz Ticaret Odası Van Temsilcisi Nevzat Aydın, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve İl Milli Eğitim Şube Müdürleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, kentin turizmi açısından Van Denizi'nin önemli bir değer olduğunu, söz konusu proje ile bunun ihya olacağını söyledi.

Vatandaşların Van Denizi ile daha fazla buluşması ve bundan yeterli düzeyde faydalanması için bu çalışmayı önemsediklerini belirten Tevke, "Umarım, bu ve benzeri çalışmalar sayesinde insanlarımız, gençlerimiz, Van Denizi ile daha fazla bütünleşir ve kıymetini daha iyi bilir. Van Denizi bu bölge için, bölgenin turizmi için önemli bir nimet. Fakat yeterli düzeyle faydalanılmıyor. Amatör denizci belgesi sayesinde insanlar kiralayacağı teknelerle veya sahip oldukları teknelerle bir doğa harikası olan Van Denizi ile adeta kucaklaşacak. Bugün İtalya'da insanların bir evi, bir arabası, bir teknesi var. İtalyanlar hafta sonu tekneleriyle Adriyatik Denizi'ni gezer. Bizim insanımızın İtalyanlardan ne eksiği var." dedi.

Tevke, şunları kaydetti: "Van Denizi'nin Maldiv Sahillerinden daha güzel kıyıları var. Fakat bu kıyılara ancak teknelerle gidilebiliyor. Bunun yanı sıra önemli olan diğer bir husus ise Van'da tekne üretimi yaygınlaşacak. Bu da yeni bir iş sahası, yeni bir istihdam sağlayacak. Dolayısıyla her mevsim, Van Denizi canlı kalacak. Kışın bile insanlar Van Denizini gezme fırsatı bulabilecek."

Toplantıda Van’da yapılması planlanan "Amatör Denizcilik Belgesi" ile ilgili bilgiler veren Deniz ve Ticaret Odası Van Temsilcisi Nevzat Aydın, bu projenin Van ilinde hayata geçirilmesinin son derece isabetli olduğunu kaydetti.

"Denizci Ülke Denizci Millet" sloganı ile başlayan proje çerçevesinde kentte ilk etapta 5 bin kişiye "Amatör Denizci Belgesi" vermeyi planladıklarını dile getiren Aydın, proje doğrultusunda teorik ve pratik eğitimlerin verileceğini belirterek, söz konusu belge için 18 yaş üstü her kesin başvuru yapabileceğini ifade etti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler