Türkiye’nin din alimlerine ihtiyacı olduğunu belirten Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, "İmam hatibin, ilahiyatların ve kaliteli din âlimi yetiştirmenin yolu buralardan geçer. Onun için Kur'an kurslarımız önemlidir." dedi.

Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi ve hayırseverler tarafından yaptırılan ve kentin en büyük Kur’an kursu ile İslami eğitimlerin verileceği Hoşgör Külliyesi Eğitim Binası’nın temelleri dualarla atıldı.

Daha önce yıkılan Hoşgör Fatih Kur’an Kursunun yerine yapılacak Hoşgör Külliyesi Eğitim Binası’nın temeli için tören düzenlendi. Törende konuşan Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, Kur’an kurslarının ve İslami ilimlerin öğretildiği mekanların önemine değindi.

Böyle önemli bir merkezin temelini atılmasından dolayı çok heyecanlı olduğunu belirten Çelik, "Nasıl heyecanlı olmayalım? Türkiye’de marka kurslardan biri olan Hoşgör Kur’an Kursu’nun en modern bir şekilde yeniden yapılanmasına şahit oluyoruz. Bir işi yapmak kolay değil. Yıkmak için ise bir kişi yeter. Ama yapmak için şairimizin dediği gibi Süleymanlar ve Sinanlar lazım. Bu tür eserlerin de meydana gelmesi kendi başına olmuyor. Valimizin, belediye başkanlarımızın sivil toplum kuruluşlarımızın ve hayırsever iş adamlarımızın emekleri var. Allah hepsinden razı olsun." dedi.

"Birinci sınıf âlimlere ihtiyacımız var"

Çelik, "Bu Kur’an kursu sadece Gaziantep’e yapılan bir kurs değil. Eğer ki biz bölge ülkesi olacaksak, İslam dünyasında baş aktörlüğü oynayacaksak birinci sınıf âlimlere ihtiyacımız var. Nasıl birinci sınıf sanayiye, birinci sınıf diğer kurumlara ihtiyacımız varsa birinci sınıf din âlimlerine de ihtiyaç var. Çünkü bu bölgenin dini İslam’dır ve kitabı da Kur'an'dır. Bundan dolayı asr-ı saadetten bu yana tüm Müslümanları iyi öğretmeye çalıştığı en baş ilim de Kur’an ilmidir. Müslümanların eğitiminde okutmaya başladıkları ve verdikleri eğitim Kur'an eğitimidir. Çünkü bütün ilimlerin hepsi Kur'an-ı Kerim'e bağlıdır. Onun için Müslümanlar bin 400 yıldan bu yana İslami ilimler içerisinde Kur'an'ın anlaşılmasına çok büyük önem vermişlerdir. Bunun için çok özverili, özgün çalışmalar yapmışlardır. Bu çalışmalar Türkiye’mizde bugünde devam ediyor." ifadelerini kullandı.

"Kur'an kursları İslam ilimlerinin temelidir"

Çelik, "Bu kurslara verdiğimiz önem bunların temel olmasındandır. Kur'an kursları İslam ilimlerinin temelidir. İmam hatibin, ilahiyatların kaliteli din âlimi yetiştirmenin yolu buradan geçer. Onun için Kur'an kurslarımız önemlidir. Onun için Diyanet İşleri Başkanlığımız Kur'an kurslarına önem veriyor. Kursların içerisinde de hafızlık önemlidir. Cenab-ı Hak ‘Kur’an'ı biz indirdik, onu muhafaza edecek de biziz’ buyuruyor. Cenab-ı Hak Kur’an'ı nasıl muhafaza edecek? Kulunun gönlüne bir ateş düşürecek, ona bir Kur'an kursu yaptıracak.  Allah'ın kendisine rızık olarak verdiği nimetlerden harcatacak. Benim gönlüme bir ateş düşecek Kur’an kursu hocası yapacak. Senin gönlüne de bir ateş düşürecek ve 5-6 tane çocuğun varsa ‘çocuklarımdan birkaç tanesini hafız olarak yetiştireyim’ dedirtecek. Cenab-ı Hak Kur’an-ı bizim gayretimizle, desteğimizle ve çabamızla yaşatacak, bir şekilde muhafaza edecek." diye konuştu.

Çelik, bölgeye hitap edecek olan Gaziantep İhtisas Eğitim Merkezi’nin de çok kısa zamanda hizmete gireceğinin müjdesini verdi.

Gaziantep'te fikir üretici enstitülerin ve merkezlerin kurulması gerektiğini de belirten Çelik, "Bu da yetmez Gaziantep doğunun İstanbul'u olarak bilinen bir ilimiz. Eskiden beri böyledir bunu da hak ediyor.  Eğitim öğretim adına İstanbul'da ne varsa Gaziantep'te aslında o olmalıdır. Gaziantep'e bir de Gaziantep İslami ilimleri araştırma merkezi yakışıyor. Çünkü bu gerekiyor. Çünkü artık sadece temel eğitim kurumlarına sahip olmakla bu iş bitmiyor. Bütün bunları da bir hizmete çevirecek olan bir üst birleştiriciye ihtiyaç var." şeklinde konuştu.

"Hafızların yetişeceği bu güzel mekanların inşa edilmesi güzel"

Gaziantep Valisi Davut Gül de "Gerek alt yapı gerekse üst yapı anlamında ve gerekse bu tür kadimden gelen kuruluşlar vasıtasıyla şehirde bir çok güzel iş oluyor ama bunların içinden en güzellerinden bir tanesi de hafızların yetişeceği bu güzel mekanların inşa edilmesidir. Binayı yapmak kolay ama binayı yaşatacak olan sizlerin heyecanlarıdır. Allah heyecanlarınızı hep muhafaza etsin." dedi.

"Bu tür müesseselerde ilim sahibi çocuklar yetişecek"

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise bu tür müesseselerde ilim sahibi çocukların yetişeceğini belirterek "Türkiye’nin hiçbir yerinde Hoşgör diye bir mahalle ve Kur’an Kursu yok. Aslında nasıl bir medeniyetten geldiğimizi bizlere gösteriyor. Hoşgörülü olma, hoş görmeyi yansıtıyor. O yüzden bu temel rahmete ve merhamete atılıyor. Bu temelle birlikte sevgili çocuklarımızın vatanı, milleti ve değerleri için ‘ağaç yaşken eğilir’ mantığıyla çalışmalar devam ediyor." ifadelerini kullandı.

"Bu müesseselerin sayısını çoğaltmamız lazım"

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da bu tür önemli müesseselerin sayısının çoğalması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

Böyle köklü bir müessesenin temel atma töreninde bir arada bulunmaktan dolayı çok heyecanlıyım. Burası çok köklü bir müessese. Burası binlerce hafız yetiştirip insanlara ilmi öğretti. Başta rahmetli Adil hocam olmak üzere rahmetli Mahmut amcamız ve bir çok insan Hoşgör Kur’an Kursu'nun yapımı için dişinden tırnağından artırarak, kendi imkanlarıyla burayı ayağa kaldırdılar. Allah onlardan razı olsun. Bunlar önemli müesseseler ve yaşaması lazım. Müslüman bir beldenin en önemli özelliği şanlı bayrağımız ve minarelerimizdir. Bunların sayısını artırıp daha da çoğaltmak gerek. Çünkü yetişen neslin ellerinde bayrak, dillerinde Kur’an, beyinlerinde ilim olduğu sürece hiç kimseye zarar gelmez tam tersine fayda gelir. Bu olmadığı zaman korkmalıyız. Bu nedenle bu müesseselerin sayısını ise çoğaltmamız lazım.

Törende birer konuşma yapan hayırsever iş adamı Ahmet Ziylan ve Ökkeş Eruslu da böyle önemli bir eğitim merkezinin temelinin atılmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Bu tür yerler ne kadar çoğalırsa ülkemizin sigortası olacaktır." mesajını verdiler.

Yapılan konuşmaların ardından Şahinbey İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu’nun yaptığı duadan sonra katılımcılarla birlikte merkezin temel atma töreni gerçekleştirildi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler