Bitlis'te binlerce fidan toprakla buluşturuldu

​Bitlis İl Müftülüğü tarafından, binlerce fidan toprakla buluşturuldu.

Bitlis İl Müftülüğü tarafından 2 bin 200 fidan toprakla buluşturuldu. Bitlis Orman İşletme Müdürlüğünün desteğiyle Bitlis Kent Ormanı’nda, il müftülüğü tarafından 2 bin 200 fidan toprakla buluşturuldu.

Rahmet yağmurunun yağdığı nisan ayında fidan dikmenin kendilerini sevindirdiğini belirten İl Müftüsü M. Faysal Geylani, Hz. Muhammed (sav), “Kıyametin kopacağını bilseniz bile, elinizde bir fidan varsa mutlaka dikin.” Hadis-i Şerifini hatırlatarak, fidan dikme etkinliğine katılan ve katkı sunan herkese teşekkür etti.

Ağaç dikmenin sadaka-i cariye olduğunu dile getiren Geylani, “Ağaç dikmek sadaka-i cariyedir. Peygamber Efendimiz bir hadisinde, ‘Bir ağaç diktiğiniz zaman, o ağacın meyvesinden, gölgesinden, insanlar ve hayvanlar istifade ettiği müddetçe, o ağacın hayrı size yazılır.’ buyuruyor. İnşallah biz bu ağaçları dikerek, ülkemizin ve dünyanın oksijenini artıracağız. Daha güzel bir şekilde nefes almamızı sağlayacak, bu ormanlarımız ve ağaçlarımızdır. Elimizden geldiği kadar yeşillendirmek hepimizin vazifesidir. Yeşile bakmak gözü nurlandırır. Dinimiz temizliği, yeşilliği ve ağaç dikmeyi emrediyor.” dedi.

Bitlis Orman İşletme Müdürü Mesut Göçmen ise Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla, Kadın, Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) olarak yapılan protokol çerçevesinde 2 bin 200 fidanı toprakla buluşturarak, hayırlı bir organizasyonu gerçekleştirdiklerini belirterek, son bir yıl içerisinde Bitlis il genelinde bir milyon fidanı toprakla buluşturduklarını belirtti.

Bu tür organizasyonlarla bilinç seviyesini yükseltmeyi hedeflediklerini vurgulayan Göçmüş, torakla buluşturulan fidanların kontrolü, takibi, ormanlık sahalarda insanların etkisini azaltılarak, daha sahiplenen bir bilinç seviyesinin oluşturulmasını hedeflediklerini ifade etti. (Şükrü Tontaş-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler