Bitlis’te İŞKUR kurası noter huzurunda çekildi

Bitlis’te İŞKUR’un Toplum Yararına Programları (TYP) kapsamında işe alınacak 600 kişi için noter huzurunda kura çekimi başladı.

Bitlisli işsizlerin merakla beklediği İŞKUR kurası çekilmeye başlandı. Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda il genelinde, Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda temizlik elemanı olarak 9 ay süreyle çalıştırılacak 600 kişi için kuralar çekilmeye başlandı. Bitlis merkezde alınacak 160 kişi için 2 bin 47 kişi başvuruda bulunurken, il genelinde alınacak 600 temizlik elemanı için 11 bin 783 kişi başvuru yaptı.

Noter huzurunda çekilen kuralar, isminin çıkmasını bekleyen vatandaşlar tarafından merakla izlendi. Kurayı takip etmek için yüzlerce vatandaş, kuranın çekileceği salonu doldurdu. Kura çekiminden önce İŞKUR yetkilileri tarafından, toplanan vatandaşlara kuralar hakkında bilgi verildi.

Kurada ismi çıkan vatandaşların il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde 9 ay süreyle alıştırılacakları belirtilen açıklamada, “Toplum Yararına Programı kapsamında alımlar noter huzurunda gerçekleştirilecek. Programa güvenlik elemanları hariç erkeklerde 35 yaş üstü bireylerin programa katılmaları öncelikli olacak. Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre, aynı haneden birden fazla kişinin müracaat etmesi ve kura sonucunda yine aynı haneden birden fazla asil belirlenmesi durumunda; programa katılacak kişi için kuruma kayıt tarihi esas alınacaktır. Kayıt tarihi eski olan başvuru sahibi asıl kişi seçilecektir. Kayıt tarihi aynı olması durumunda ise yaşı büyük olan kişi işe alınacaktır. Kura işleminde sadece asıl liste belirlenecek olup, yedek liste belirlenmeyecektir.” denildi.

Açıklamanın devamında ise noter kurası sonucu oluşan listeler nihai liste olmayıp, gerekli incelemeler ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşeceği belirtildi.

Açıklamanın ardında noter huzurunda kuralar çekilmeye başlandı. Öte yandan güvenlik için alınacak 205 kişi için mülakatların yarın yapılacağı duyuruldu. (Şükrü Tontaş - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler