Bitlis'te karla mücadeleye 7 buçuk milyon TL harcandı

Türkiye'nin en çok kar alan illerin başında gelen Bitlis'te, karla mücadele çalışmaları kapsamında bu güne kadar 7,5 milyon TL harcama yapıldı.

Bitlis'te 4 metreyi bulan kar kalınlığı karla mücadele ekiplerine zor anlar yaşatırken, şu ana kadar karla mücadele kapsamında 7 buçuk milyon TL harcama yapıldı.

Bitlis'in kent merkezinde kar kalınlığı bir buçuk, yüksek kesimlerde ise 4 metreyi buldu. Kapalı köy yollarında ise çalışmalar devam ediyor.

Karla mücadele çalışmalarını yerinde inceleyen Bitlis Valisi Oktay Çağatay, bu yıl içerisinde özel idare ekiplerinin 11 bin kilometrelik yolda karla mücadele çalışmasını yürüttüğünü belirtti.

Çağatay, "Bitlis karın başkenti olduğunu bu yıl ispat etti. Çok şükür bereketli bir yıl geçiriyoruz. Memleketimizin her köşesinde kış bu yıl kendini gösterdi ama en çok Bitlis bundan etkilendi. İl merkezinde yaklaşık bir buçuk metreyi bulan kar kalınlığı, köylerimiz de yaklaşık 4 metreyi buldu. Vatandaşların mağdur olmasına izin vermiyoruz. Belediye ve özel idare ekiplerimiz, karayollarımız karla mücadele çalışmalarını yürütüyorlar. Belediye ve özel idaremiz 160 personel, 102 araçla 24 saat esasına göre köylerde ve en uzak mezrada yaşayan vatandaşlarımızı sıkıntıya sokmamak için çaba sarf ediyor." dedi.

Söz konusu çalışmalar için bugüne kadar 7,5 milyon TL harcamanın yapıldığını söyleyen Çağatay, "Bunun bize maddi bir külfeti de var. Bu güne kadar karla mücadelede harcadığımız para 7,5 milyon TL'yi geçti. Devletimiz büyük. Ödeneklerimizi mutlaka temin edecektir. Özel idare bu güne kadar yaptığı çalışma 11 bin kilometreyi açtı. Bu olağan üstü bir yol. Araçlarımız büyük ve fazla yakıt yakıyorlar. Bir rotatif saatte 25 litre mazot yakıyor.  Bunun içinde bizde araçların arkasında tankerde gönderiyoruz ki fazla zaman harcamadan tüm yolları açalım." (Şükrü Tontaş-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler