Bitlis’te kurbanlık satıcıları umduğunu bulamadı

Bitlis’te Kurban bayramı öncesi kurulan pazarlarda kurbanlıklar görücüye çıktı. Satıcılar ise, müşterinin olmayışından şikayetçi.

Bitlis'te Kurban bayramı öncesi kurulan pazarlarda kurbanlıklar görücüye çıktı. Satıcılar müşterinin olmayışından şikayetçi. Kurban Bayramına iki gün kala dini vecibelerini yerine getirmek için maddi imkânları yerinde olan vatandaşlar kurbanlık için hazırlıklara başladı.

Bitlis merkez Arap Köprüsü Mevkiinde kurbanlık hayvanların satılması için Pazar kuruldu. Belli bir hayvan pazarı olmayan kentte kurbanlık hayvan satmak isteyenler, burada kurulan Pazar yerine hayvanlarını getiriyor. Merkez ve ilçelere bağlı köylerden pazara gelen vatandaşlar, kurbanlık için besledikleri hayvanlarına müşteri bulmakta sıkıntı çektiklerini ileri sürüyor.

Kurbanlık hayvan satan kimi vatandaşlar ise, bölgede cereyan eden olayların satışlarını etkilediğini savunuyor.

Bitlis'in Norşin (Güroymak) ilçesine bağlı Kekliktepe (Misuri) köyünden gelerek kurbanlık hayvanını satmak isteyen Seyithan Üşenş, ilk kez merkeze gelerek kurbanlık hayvan satacağını belirtti.

Üşenş, "Buraya İlk kez geliyorum. Büyükbaş hayvan getirdim. Şimdiye kadar birkaç müşteri çıktı. Fakat fiyatta anlaşamadık. Ben hayvanıma 11 bin TL fiyat biçtim. Müşterilerin ise en fazla bana teklif ettikleri fiyat 9 bin TL'dir. İnşallah iyi bir fiyata hayvanımı satarım."dedi.

Küçükbaş kurbanlık hayvan satıcılığını yapan Zeydin Bulut ise, hayvanlar çok olmasına rağmen, müşterinin az olduğunu belirtti.

Et fiyatlarına nazaran küçükbaş hayvan fiyatlarının uygun olduğunu ifade eden Bulut, "Hayvanların fiyatı geçen yıla göre aşağı yukarı aynıdır. Bu yıl et fiyatı artmasına rağmen kurbanlık hayvan fiyatında fazla bir artış yaşanmadı. Hayvanlarımızı görücüye çıkardık. Müşteri bekliyoruz. Bayrama iki gün kalmasına rağmen satış yapamıyoruz. Temennimiz kurbanlık hayvanlarımızın satılmasıdır." diye konuştu. (Şükrü Tontaş-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler