Bitlis'te miting ve basın açıklaması yasağı

Bitlis'te her türlü yürüyüş, miting, açık ve kapalı yer toplantıları ve basın açıklamalarının yasaklandığı bildirildi.

Bitlis'te her türlü yürüyüş, miting, açık ve kapalı yer toplantıları, stant açma, çadır kurma, basın açıklaması, oturma eylemi ile konser ve bildiri dağıtmanın 01-03 Ekim tarihleri arasında yasaklandığı bildirildi.

Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, "Emniyet Genel Müdürlüğü ve TSK tarafından başta PKK ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik başlatılan harekat nedeniyle, anılan terör örgütlerinin ülkemizde misilleme amacıyla eylem arayışı içerisinde olduğu bilinmektedir. özellikle DEAŞ terör örgütünün ülkemizdeki sol tandanslı grupların gerçekleştirecekleri toplantı ve gösteri yürüyüşleri, miting ve basın açıklamaları vb. tüm etkinliklere yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu bilinmektedir." denildi.

Valilik açıklamasında, bu tür eylemlerin örgütlerin propagandasına dönüştürüleceği düşünüldüğünden dolayı yasağın konulduğuna dikkat çekilerek, "Bu bağlamda terör örgütü planlarının bertaraf edilmesi tesis olunan huzur ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, Cumhuriyetin temel nitelikleri devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu 11'nci maddesi (m) bendi, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. Maddesi ile 5442 sayılı İller İdaresi Kanunun 11/c maddesi hükümleri gereğince; 2911 sayılı toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunun EK-1 maddesi kapsamında İl Genelinde yapılacak olan her türlü Yürüyüş, Miting, Kapalı ve Açık Yer Toplantıları, Stant Açma, Çadır Kurma, Basın Açıklamaları, oturma eylemi, konser, bildiri dağıtma vb. türdeki tüm etkinlikler, bu etkinlikler öncesi ve sonrasında oluşabilecek şiddet hareketleri gerekçesiyle yasaklanmıştır." ifadelerine yer verildi. (Şükrü Tontaş -İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler