“Bize bu canı bahşeden yaratıcımıza karşı gerektiği gibi ibadet etmeliyiz”

Ramazan ayının bir fırsat olduğunu belirten gençler, sadece ramazan ayında değil, her anımızda Allah’ın hatırlanması ve şükredilmesi gerektiğine, dinin direği olan namaz gibi diğer ibadetlerin de yapılması gerektiğine dikkat çektiler.

Ramazan ayının ilk gününde tuttukları orucun kendilerini biraz zorlamasına rağmen çok güzel geçtiğini belirten gençler, ramazan ayının bir fırsat ayı olduğunu ve sadece ramazan ayında değil, her anımızda Allah’ın hatırlanması ve şükredilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

Bölgede ramazan ayının çok farklı bir atmosferde yaşandığını ve batı illerine nazaran ramazan orucuna daha bir hassasiyet gösterildiğine dikkat çeken gençlerden Şehmus Çapur, doğuda oruç tutanların daha fazla olduğunu kaydetti.

Ramazan denilince akla ilk gelen bereket ve rahmettir”

Şehmus Çapur sözlerini şöyle sürdürdü: "Ramazan denilince ilk akla gelen bereket, rahmet ve Allah’tan gelen her şeyin güzel olduğudur. Ramazan orucu Allah’ın bizlere farz kıldığı ibadetlerden sadece biridir ve bunun yanında dinin direği olan namaz vardır. Ramazan oruçlarımı dört senedir düzenli bir şekilde tutmama rağmen namazımı ne yazık ki düzenli kılmıyorum. Ve gerçekten ben de namazımı neden kılmadığımı bilmiyorum. Ben Kur’an-ı Kerim’i, Mevlid-i Şerif'i okumama rağmen hatta camiye gidip hatim yapmama rağmen ben de kendime soruyorum: 'Neden namazımı kılmıyorum?' Bence rahatlıktan oluyor, başka da bir bahanem yok."

“Oruç tutan bir insan kendini toplumdan soyutlamamalı"

Oruç tutan bir insanın kendini toplumdan soyutlamaması ve namazını da vaktinde kılması gerektiğine dikkat çeken Çapur, ramazan ayının bir fırsat ayı olduğunu bu vesileyle de camiye gidilerek bol bol Kur’an okunması gerektiğine vurgu yaptı.

Çapur, “Her gün eve gittiğimde anne ve babamdan fırça yiyorum ve evde tek namaz kılmayan kişi benim. Annem, babam, benden küçük kardeşim dahi hepsi namaz kılıyor ama ben bir türlü düzenli bir şekilde namaz kılmıyorum. Bir hadisi şerifte şu şekilde buyruluyor;  bir kişi orucunu bilerek yese kıyamet gününde tutmadığımız oruç yerine 70 yıl boyunca yemeğiniz hayvanların idrarı, suyumuzun ise insanın kendi vücudundan akan iltihap olacağı ifade ediliyor. Dedelerimiz döneminde kıtlık olmasına ve haftalarca yemek bulamamalarına rağmen o zorluklarda oruçlarını tuttular. Ama şimdiki oruç tutan nesil, sabah 4’te uyuyor öğle namazından sonra saat 3’te kalkıyor ardından da ikindiyi kılıyorlar. Bu şekilde iftara zaten 4 saat kalıyor. Bu çok yanlış bir davranıştır.” şeklinde konuştu.

"Ne olursa olsun Allah'tan gelen her şey güzeldir"

"Ramazan benim için çok güzel geçiyor ama bazı insanların ise açlıkları hiç bitmiyor. Keşke buna bir çere bulunabilse.” diyen Ümit yıldız, “Ben namazlarımı kesinlikle hiç kaçırmıyorum ve yaklaşık 11 yıldır da ramazan oruçlarımı tutuyorum ve Allah nasip ederse de oruçlarımı tutmaya devam edeceğim çünkü ne olursa olsun Allah'tan gelen her şey güzeldir.” ifadelerini kullandı.

“Oruç tutan bir insanın mutlaka namaz da kılması gerekir”

"Bugünler ramazan ayının ilk günleri olduğu için insan biraz açlık, sıkıntı ve yorgunluk çekebilir ama bu ilk günler olduğu için normaldir.” diyen İlhan Kaplan, insanın bünyesinin zamanla zorluklara alıştığını ifade etti. 

Ramazan orucunun bir Müslüman için çok önemli olduğuna dikkat çeken Kalkan, oruç tutan bir insanın namaz da kılması gerektiğini aksi takdirde tuttuğu orucun insana pek bir hayrının kalmayacağını söyledi.

“Oruç tutmak çok güzel bir duygu”

"Oruç, çok güzel geçiyor. Şu anda bir açlık veya susuzluk çekmiyorum ve ramazan ayı gayet güzel ve bereketli geçiyor. İnsanın hayatına ayrı bir renk katıyor.” diyen Hasan Güneş, "Bir Müslüman'ın ibadetlerini bir aya veya ramazana has bir şekilde yapması çok doğru bir davranış değil. İnsan, dini vecibelerini yerine getireceği zaman eksiksiz bir şekilde yerine getirmeli. Ramazan geldi diye oruç tutup namaz kılması ve ramazan bittikten sonra da ibadetlerini terk etmesi çok yanlıştır. İnsan ibadetlerini her zaman düzenli bir şekilde ibadetlerini yapmalı. Çünkü bizim Allah’tan başka sığınacağımız kimse yok. Oruç tutmak hem insanın bedenine hem de ruhuna fayda veriyor ve bence oruç tutmak çok güzel bir duygu.” diye konuştu.

"Bize bu canı bahşeden yaratıcımıza karşı gerektiği gibi ibadet etmeliyiz”

Sadece ramazan ayında değil, her an ve saatte Allah’ın hatırlanması ve şükredilmesi gerektiğinin altını çizen İbrahim Baş, “Bugünler orucun ilk günleri olduğu için hafif bir yorgunluk var ama yine oruç, rahat geçiyor ve bu sene daha da rahat geçeceğe benziyor. Ben 3 senedir düzenli oruçlarımı tutuyorum. Bizi yaratan ve bize bu canı bahşeden yaratıcımıza karşı gerektiği gibi ibadet etmeliyiz.” dedi. (Murat Orhan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler