Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde yaşanan kuraklıktan dolayı gölet sularının çekilmesiyle birlikte göletteki balıklar telef oldu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bu sene yaşanan kuraklık, gölette yaşayan balıkları da etkiledi. Siverek ilçesine bağlı Ertem (Kufrî) kırsal Mahallesi'nde bulunan gölette  toplu balık ölümleri yaşandı.

Mahalleye su şebekesi çekilmeden önce mahalle sakinlerinin içme suyu ihtiyacını karşıladığı, mahalleye su şebekesini çekilmesinin ardından hayvanların içme suyu ihtiyacının karşılandığı gölette yaşanan toplu balık ölümleri mahalle sakinlerini tedirğin ediyor.

Yaşanan kuraklıktan dolayı gölet  suyunun kirlendiğini belirten mahalle sakinleri, gölet suyunun tahlil edilmesini istiyor.

Yaşanan balık ölümleri ile ilgili İLKHA'ya konuşan mahalle sakinlerinden İdris Gümüştaş, "Yaklaşık 5-6 gün önce göletteki balıkların telef olduğunu gördük. Büyüklerimiz bu göletin suyunun içildiğini söylüyordu. Bizde hayvanların su ihtiyacını bu göletten sağlıyorduk. Balık ölümlerinin ardından hayvanlarımızı gölete getirmeyi korkuyoruz. Daha önce de bölgede kuraklık yaşandı, su seviyesi çok aşağılara indi ama bu şekilde balıklar telef oldu. Yetkili kurumların tarafından balık ölümlerinin araştırılmasını istiyoruz." dedi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler