Diyarbakır'da, Ticaret Borsası 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümüyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır'da, Ticaret Borsası 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümüyle ilgili basın açıklaması yaparak, 15Temmuz’u unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını söyledi.

Diyarbakır Ticaret Borsası binasında basın açıklamasını okuyan Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, 15 Temmuz darbe girişiminin, İstiklal Harbinden bu yana ülkenin karşılaştığı en büyük tehlike olduğunu belirtti.

Yeşil, "15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı terör örgütü, devleti ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı." dedi.

"Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı." diyen Yeşil,  "Darbe teşebbüsünün nihai amacı; Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah’a şükürler olsun Milletimiz, cesareti ve feraseti ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu. 15 Temmuz’da Türkiye, en zor demokrasi sınavım büyük başarıyla vermiştir. Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devletini Milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez. Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır. Elbette bunun için büyük bir bedel ödedik. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu. 2301 vatandaşımız gazi oldu. Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir. Yargı kurumlan, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır." ifadelerini kullandı.

Darbe girişimi sonrasının zorlu bir süreç olduğunu ifade eden Yeşil, "Darbe girişimi sonrası toplum büyük bir travma yaşadı. FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü. Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah’a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık. Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık." diye belirtti.

Yeşil,  Türkiye’nin sivil toplumu olarak, 15 Temmuz’u asla unutmayacaklarını unutturmayacaklarını ve Türkiye'nin geleceğini inşa ederken yaşadıkları derslerin kendilerine ışık olacağını ifade etti. (Emrah Deniz, Suat Tink- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler