Bugün hava nasıl olacak?

Ülke genelinin yağışlı geçeceği tahminini açıklayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bazı bölgeler için kuvvetli yağış, yoğun kar, kuvvetli fırtına ve zirai don uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Çankırı ve Isparta çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Genellikle karla karışık yağmur ve kar, Orta ve Doğu Karadeniz'in kıyı kesimleri, Güneydoğu Anadolu'nun güneyi, Akdeniz kıyılarında yağmur ve sağanak şeklinde olması beklenen yağışların; İç Anadolu'nun doğusu, Tokat, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Erzincan ve Gümüşhane çevrelerinde yoğun karla karışık yağmur ve kar, Doğu Akdeniz kıyıları, Ordu, Giresun, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor. Sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava sıcaklıklarının; iç ve batı kesimlerde 4 ila 10 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgârın; Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da güney yönlerden kuvvetli fırtına (70-90 km/saat); Güney Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Orta ve Doğu Karadeniz'in kıyı kesimlerinde kuzeyli yönlerden fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Kuvvetli yağış, kar, fırtına ve zirai don uyarısı

Doğu Akdeniz kıyıları, Ordu, Giresun, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) yağmur ve sağanak yağış beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ve yüksekleri, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun Batısı ile Tokat ve Gümüşhane çevrelerinde yer yer yoğun kar yağışı beklendiğinden, ulaşımda aksamalar, kuvvetli rüzgârla birlikte tipi, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da güney yönlerden kuvvetli fırtına (70-90 km/saat); Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Orta ve Doğu Karadeniz'in kıyı kesimlerinde kuzeyli yönlerden fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi beklenen rüzgârın, Akdeniz'in iç kesimleri ile Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde zaman zaman 100 kilometre saatin üzerine çıkacağı tahmin edildiğinden ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler, çatı uçması, ağaç devrilmesi, kar yağışı veya kar örtüsü olan bölgelerde tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Sabah ve gece saatlerinde zirai faaliyetlerin devam ettiği Ege ve Batı Akdeniz'in kıyı kesiminde hafif, kıyı illerinin iç kesimlerinde ise orta kuvvette zirai don tehlikesi bulunduğundan çiftçilerimizin ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Bölgelerimizde hava durumu

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah saatlerinde Bursa, Kocaeli, Bilecik ve Sakarya çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE

Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın; bölgenin güney kesimlerinde kuzey yönlerden zaman zaman fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kıyı kesimlerinde hafif, kıyı illerinin iç kesimlerinde orta kuvvette zirai don tehlikesi bulunmaktadır.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, doğusu ile bu sabah saatlerinde Antalya'nın doğusu ve Isparta çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağmur ve sağanak, bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Doğu Akdeniz'de kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; bugün kuzey yönlerden kuvvetli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.Gece ve sabah saatlerinde batısının kıyılarında hafif zirai don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin güney ve doğusu ile Çankırı çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın; bölgenin güney ve doğusunda kuzey yönlerden kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İlk saatlerde yağmur ve sağanak zamanla kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerinde kar şeklinde olması beklenen yağışların bugün Ordu, Giresun, Gümüşhane ve Tokat çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; kıyı kesimlerde kuzeybatı, iç kesimlerde güneydoğu yönlerden zaman zaman kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Bölgenin batı kesimlerinde kuvvetli olmak üzere, Doğu kesimlerinde kar, batısında yağmur zamanla karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgârın bölge genelinde güneyli yönlerden zaman zaman fırtına; kuzey kesimlerde kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı, kuzey ve yüksek kesimlerinin yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgârın; bölgenin doğu kesimlerinde güney yönlerden zaman zaman fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Denizlerde hava durumu nasıl?

Akdeniz'de kuvvetli fırtına; Batı Karadeniz, Güney Ege ile sabah saatlerinde Doğu Karadeniz'de fırtına bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Çok bulutlu, sabah saatlerinde Ordu ve Giresun’un kıyı kesimleri kuvvetli olmak üzere yağmurlu, batısı karla karışık yağmur ve kar yağışlı, Rüzgâr: Batı Karadeniz'de batı ve güneybatıdan, sabah ve gece saatlerinde kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa), akşam saatlerinden itibaren doğusu 6 ila 8 (50-75 km/sa), Doğu Karadeniz'de batı ve kuzeybatıdan, akşam saatlerinde batısı güneybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), sabah saatlerinde 6 ila 8 (50-75 km/sa), gece saatlerinde batısı 5 ila 7 (40-60 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,5m, batısı ile sabah saatlerinde doğusu 3,5 ila 4,5m, Görüş: İyi, kuvvetli yağış ve fırtına anında zayıf.

MARMARA

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, Rüzgâr: Güney ve güneybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), öğle saatlerinden sonra 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m, öğle saatlerinden sonra yer yer 2,0m, Görüş: İyi.

EGE

Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu; Rüzgar: Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa), yer yer 5 (40 km/sa), Güney Ege'de kuzey ve kuzeybatıdan, akşam saatlerinden itibaren kuzeyi kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa), sabah saatlerinde geneli ile öğle saatlerinde güneyi 6 ila 8 (60-75 km/sa), akşam saatlerinden itibaren güneyi 5 ila 7 (40-60 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m, güneyi 1,5 ila 2,5m, sabah ve öğle saatlerinde güneyi 3,5 ila 4,5m, Görüş: İyi, fırtına anında zayıf.

AKDENİZ

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde doğusu kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı; Rüzgâr: Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeybatıdan 7 ila 9 (75-90 km/sa), Doğu Akdeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/sa), batısı kuzeybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/sa), sabah saatlerinde geneli güneybatıdan 7 ila 9 (75-90 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 3,5 ila 4,5m, Görüş: Zayıf.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı, Rüzgâr: Güney ve güneydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 0,75m Görüş: İyi, yağış anında orta. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler