Büro Memur-Sen: Masumların iadesi sağlanmalı

Büro Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, kamuda haksız yere görevden alınan memurların iadelerinin sağlanması gerektiğini belirtti.

Büro Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, 672 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarma kararı verilen kamu görevlileri hakkında basın açıklaması yaptı.

Kamuda haksız yere görevden alınan memurların iadelerinin sağlanması gerektiğini belirten Unat, "Kamu görevinden çıkarılanlar arasında tek bir masumun dahi bulunmaması gerektiği hususu en az FETö/PDY mensuplarının kamudan ihracı kadar önemli bir konudur." dedi.

Unat, "15 Temmuz darbe girişimi sonrası alınan olağanüstü hâl kararı ve başlatılan soruşturmalar çerçevesinde uygulamaya konulan açığa alınma/görevden uzaklaştırma tedbiri, suçluların ortaya çıkartılması, şüpheli ile masum arasında ayrım yapılabilmesi, ceza soruşturması ve idari incelemelerin sağlıklı yürütülebilmesi açısından yerinde ve gerekli bir işlemdir. Ancak kamu görevinden çıkarma gibi ağır hukuki sonucu olan bir işlemden evvel en azından bu kişilere masumiyetini ispatlama imkânı tanıyacak bir yolun tanınması gereklidir. 672 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarma kararı verilen kamu görevlileri hakkında, bağlı bulundukları kurumlar bünyesinde bir itiraz mekanizması kurulmalı, kişilere hangi gerekçeyle haklarında çıkarma kararı verildiğinin bildirilmeli, kendilerini savunma hakkı sunulmalı ve haklı görülmesi halinde görevine iadesi gereklidir. Her ne kadar KHK ile kamu görevinden çıkarma kararı verilmiş ise de bu düzenleme, bireysel idari sonuç doğuran bu işleme karşı idari dava açmaya engel değildir." diye konuştu. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler