Bursa’da LGBTİ grubun eylemine halk müdahalesi

Bursa’da iptal edilen yürüyüş sonrası basın açıklaması yapmak isteyen LGBTİ’li guruba halktan bazı kimseler tarafından müdahale edildi.

Bursa'da LGBTİ grubun, Nilüfer'de düzenlemek istediği yürüyüşe halktan yoğun tepkiler gelmesi üzerine yürüyüş Bursa Valiliğince iptal edildi. Bunun üzerine dernek yerleşkesinde bir araya gelen LGBTİ grup basın açıklaması yaptı.

Ancak halkın tepkisi burada da devam etti. Dernek binasına yaklaşık 200 metre uzaklıkta toplanan halk, gruba müdahale etmek istedi ancak çevik kuvvetin engeliyle karşılaştı.

Açıklamanın devam ettiği sırada ise kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce gruba taşlı saldırı düzenlendi. LGBTİ'li guruba tepki gösteren kişilerden 2'si gözaltına alındı.

LGBTİ guruba müdahale etmeye çalışan kişi polisler tarafından götürüldüğü sırada, "Bu mübarek Ramazan ayında yapılacak şey mi? Allah bunlar yüzünden başımıza azap yağdıracak azap."şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde sözde onur yürüyüşü düzenlemek isteyen LGBTİ guruba STK'lar tarafından tepki gösterilmiş mübarek Ramazan ayında böylesi bir girişimin provokasyon amaçlı olduğu vurgulanmıştı.

Buna rağmen basın açıklaması yapıp halkı galeyana getiren LGBTİ gurup halkın tepkisiyle karşılaşınca olayın suçlusu olarak yine STK'ları hedef gösterip provokasyon uyarısını tehdit gibi göstermeye çalıştı.

öte yandan Mustazaflar Cemiyeti Bursa Şube Başkanı Cemil Genç, daha önce yaptığı açıklamada söz konusu yürüyüşün yapılmaması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullanmıştı: "Bursa'da da Cumartesi günü, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda böyle bir yürüyüşün duyumunu aldık. Ve biz bu yürüyüşün tamamen provokasyon amaçlı olduğunu düşünüyoruz. Ramazan ayı gibi toplumumuzun inanç duygularının daha bir hassaslaştığı bir ayda bu tür inançlarımızla bağdaşmayan bu hal ve hareketlerin sergilenmesi kesinlikle masumca değildir. Ve biz bu organizenin provokasyon amaçlı olduğunu ve bu yürüyüşün kesinlikle iptal edilmesi gerektiğini düşünüyoruz." (Zeki Aras/Veysi Siyah –İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler