Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, camilerin daha estetik, erişilebilir, sağlam ve çevreye duyarlı olabilmesi amacıyla düzenleyeceği "Cami Tasarımı Fikir Yarışması"na başvurular devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkanlığının talebi üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un talimatıyla camilerin daha estetik, erişilebilir, sağlam ve çevreye duyarlı olabilmesi amacıyla Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ve İller Bankasının ortak çalışmasıyla "Cami Tasarımı Fikir Yarışması" yapılacak.

Yarışmaya katılacak projelerde, geçmişin mimari anlayışını bugünün teknolojisiyle harmanlayan, mimari açıdan şehrin yapısına uygun, bölgesindeki ihtiyaca cevap verebilen, sosyal imkânlar ile donatılmış özellikli camiler aranıyor.

"Cami Tasarımı Fikir Yarışması"nda, camilerin tarihsel gelişime katkı sağlayarak geleneksel tecrübenin yaşatılması, toplumun ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan aynı zamanda günün imkânlarını da kullanan bir tasarım yaklaşımıyla ele alınması, camilerin ibadethane olmasının yanında günün her saati hayatın aktığı yaşam alanları olmasına yönelik fikirlerin paylaşımı amaçlanıyor.

Yarışmaya başvurular devam ediyor

Başvuru sahiplerinden, mimari açıdan tarihe, kültüre, geleneğe vurgu yapmaları, çevreyle uyumlu, sürdürülebilir, enerji verimliliği olan, iklimsel verileri, topografyayı gözeterek işletme planı çerçevesinde önceden düşünülmüş yaşayan ve yaşanan mekan kurguları bekleniyor.

Öte yandan doku, renk, ışık gölge, desen, boyut gibi mimariye ilham veren her türlü kavramın düşünüldüğü tasarımların yer alması isteniyor.

Başvuruların devam ettiği yarışma, 200 ve bin kişilik camiler olmak üzere iki kategoriye ayrılıyor. Bin kişilik cami için 3 bin 300 metrekarelik, 200 kişilik cami için ise 570 metrekarelik ihtiyaç programı belirleniyor.

16 projeye toplam 720 bin TL ödül verilecek

Cami tasarımlarında, engelli ve yaşlıların erişilebilirliği, kadınlara özel kullanım alanları ve imkânlar, çocuklar için camide özel alanlar gibi projelerin istendiği yarışmada, caminin ibadethane işlevinin yanında sosyal ve eğitim işlevlerini de üstlenebilmesi amacıyla ihtiyaç programında çok amaçlı salon, kütüphane, Kur'an kursları gibi çeşitli donatılara da yer verilmesi isteniyor.

Toplumun her yaşta ve durumda camilerle bağının kurulması ve kopmamasının hedeflendiği yarışmaya, projelerin son teslim tarihi 10 Nisan.

200 kişilik ve bin kişilik kategoriler için üçer derece, üçer mansiyon ikişer de satın alma olmak üzere seçilecek 16 projeye toplam 720 bin TL ödül verileceği belirtildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler