​Araç sahiplerinin, kışa girmeden araçlarının bakımlarını mutlaka yaptırmaları noktasında uyarılarda bulunan oto servis yetkilileri, araçlarda kış bakımın yapılmasının sürücüler için hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

Yaklaşan kış mevsimi öncesi araçlarda kışlık bakım çalışmaları başladı. Kışı sorunsuz geçirmek isteyen sürücüler, lastik, motor, silecek ve akü gibi araç aksamlarını kontrol ettirmek için oto tamir servislerin yolunu tutarken, oto servis yetkilileri de sürücüleri araçlarının kışlık bakımını yaptırması konusunda uyardı.

Yaklaşan kış mevsimi öncesi araç sahiplerini, araçlarının bakımlarını yaptırmaları hususunda uyaran oto tamir ustaları, sürücülerin soğuk hava şartlarına hazırlanması, kışı rahat geçirmek için araçların mutlaka bakımlarının yapılması tavsiyesinde bulunuyor.

Araç bakımının önemine vurgu yapan oto tamir ustaları, bakımın, sürücülerin kışın yolda kalmaması ve sonradan ortaya çıkacak yüksek maliyetli olası arızaların da önlenmesi açısından önem taşıdığını söylediler.

Sürücülerin kışı rahat geçirmek için araçlarının mutlaka kış bakımlarını yapması noktasında uyarılarda bulunan Gaziantep’teki oto servis yetkilileri, sürücülerin kışlık bakımı hem kendi hem de başkalarının canını önemsemesi noktasında önemli olduğunu belirttiler.

Can ve mal güvenliği için araçların bakımlarının yapılması gerektiğini belirten Hakan Çelik, araçlarda kış bakımın yapılmasının sürücüler için hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

Araçların kışlık bakımı hakkında sürücülere tavsiyelerde bulunan Çelik, “Kışa girmeden önce aracınızın önce lastik, antifriz ve kalorifer bakımlarını yaptırmamız gerekiyor. Kışa girerken ilk önce aracçların kış lastiklerini taktırmak zorundayız.  Ondan sonra kalorifer, antifriz gibi periyodik bakımlarını yaptırmak zorundayız. Çünkü aracımız önemlidir. Araca bakarsanız araçta size bakar. Yoksa yarı yolda kalır, kışın günü zor şartlarda mağdur olursunuz.” dedi.

“Araçlarımızın bakımı hem canımız hem de malımız için çok önemlidir”

Havaların soğumaya başlamasıyla araçların antifriz ve kalorifer bakımlarını yaptıklarını belirten Çelik, “Şu anda bizim araçta yapmış olduğumuz işlem kalorifer sisteminde bir sorun vardı. Bunu herhangi bir işlem yapılmadan son sistem makinelerimizde aracı temizliyoruz. Kaloriferlerini sıcak hale getiriyoruz. Antifriz derecelerini ayarlıyoruz. Bu şekilde aracı bakımlarını yapıyoruz. Sürücüler lastik bakımlarını da oto lastik ustalarımıza yaptırmak zorundadırlar. Bir aracın kalorifer maliyeti ise 200 TL’dir. Geri kalan kısmı ise mekanik ustalarımızı ilgilendiriyor. Araçlarımızın bakımı hem canımız ve hem de malımız için çok önemlidir. Yazın araçların klimasını kışın kaloriferlerinin bakımını yapıyoruz. Antifriz, motor yağı değiştirme gibi periyodik bakımları yaptırmak önemlidir.” ifadelerini kullandı.

“Kışlık bakımlar aracımızın olduğu kadar can güvenliğimiz için de önemlidir”

Sürücülerin araçlarının bakımını yaptırdığı takdirde rahat bir kış geçirebileceğini dile getiren Ali Oğan da kışlık bakımın masrafından kaçınmanın doğru olmadığını belirtti.

Kışın öncelikle antifrizin değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Oğan, “Kışın muhakkak araçlarımızda kış lastiği kullanmalıyız. Yine motor bakımı muhakkak şarttır. Özellikle araçlarınızın sileceklerini kontrol ettirmeliyiz. Gerek can güvenliğimiz olsun gerek aracımızın sağlığı ve gerek yakıt için muhakkak kışlık bakımlarımızı yaptırmak zorundayız. Akü kontrolü mutlaka yaptırtmalıdır ve kışlık bakımlar aracımızın olduğu kadar kendi can güvenliğimiz için de çok önemlidir. Araç sürücülerinin araçlarının lastiklerini de mutlaka kontrol etmesi gerekiyor. Antifriz de motor ile alakalıdır. Muhakkak en yakın servise gidip antifriz kontrolünü yaptırmamız lazım. Maalesef piyasamız da çok yan sanayi antifrizler var. Derecesi yüksek diyerek bu antifrizler tercih ediliyor. Bu tür antifrizlere mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Çünkü antifriz yanlış kullanıldığında çeşitli hasarlara yol açabiliyor.” şeklinde konuştu.

“Bir aracın kışlık bakımının ortalama maliyeti 500 TL”

Bir aracın kışlık bakımının ortalama maliyetinin 500 TL olduğunu belirten Oğan, “Ama yalnızca antifriz değiştirilirse bunun maliyeti de 150 TL'yi bulur. Bu bakımdan kaçmamak lazım. Sürücülerin muhakkak araçlarının bakımını yapması lazım. Yani 500 TL'den kaçtığınızda ve antifrizini değiştirmediğinizde don olan günlerde araç çalışmaz. Ortalama 3-4 bin TL bir bakım masrafı çıkar. Yağ bakımını yaptırmazsanız araç kitler. Onun maliyeti çok daha ağır olur. Yani 500 TL’lik bakımdan kaçıp da milyarlarca paradan olabilirsiniz.” uyarısında bulundu.

“Kışa girmeden önce araçların bakımlarının yapılması gerekiyor”

Araçların kış öncesi bakımdan geçirilerek eskiyen parçaların değiştirilmesini, araçların kış mevsimine hazırlanması gerektiğini belirten Ahmet Oğan ise şunları söyledi:

“Don olmaması için antifriz kontrol edilmelidir. Kışa girmeden önce araçların bakımlarının yerli yerine yapılması gerekiyor. Araçlarımızın oto bakımını da yaptırmamız gerekiyor. Aksi takdirde hava soğuk ve don olduğu zaman bakımları yaptırmadığınızda külfetli bir maliyete neden olur. 40-50 TL için arabayı riske attığınıza değmez. 50 bin liralık bir arabanın 300 TL bir antifriz için bakımını yapmaktan kaçmaya değmez. Şu anda tam gaz çalışıyoruz. Araçların bakımlarını yapıyoruz. Araçların genelde antifrizlerini değiştiriyoruz. Havaların soğumasıyla işlerimiz arttı. Yoğun bir tempoyla çalışıyoruz.” diye belirtti.

“Araçların kışlık bakımı çok önemlidir”

Aracının kışlık bakımını yaptıran Abdülhalim Çiftçi ise “Kışa girmekle birlikte aracımın kışlık bakımlarını yaptırıyorum. Aracın bütün bakımlarını servis yetkilileri ne gerekiyorsa yapıyorlar. Kaza yapmamak ve yolda kalmamak için aracımın bakımını her kış yaptırıyorum. Aracın kışlık bakımı zorunludur ve aracın kışlık bakımını bütün sürücülere tavsiye diyorum. Herkes kendi aracının bakımını yapsın. Çünkü kışlık bakım hem kendi hem de başkalarının canını için önemlidir, mutlaka yaptırmalıyız.” dedi.

Metin Moroğlu da “Arabalarımın kışlık bakımını yaptırıyorum. Kışın mağdur olmamak için gerekli tüm işlemleri kış girmeden yaptırıyorum. Araçların kışlık bakımı çok önemlidir. Eğer ki kışlık bakım olmazsa araçtan kışın bir randıman alamazsınız. Özellikle de soğuk havalarda yolda kalma riskiniz var. Araçların muhakkak kışlık bakımı yaptırılmalıdır.” diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler